Home / Polityka / Rumunia: Spór wokół tablicy pamiątkowej w Oradei

Rumunia: Spór wokół tablicy pamiątkowej w Oradei

Tablica pamiątkowa upamiętniająca wydarzenia z 1944 r. nie zostanie usunięta ze ściany stuletniego ratusza w Oradei, postanowił burmistrz tego miasta. Tablica opatrzona jest dla wielu Węgrów, stanowiących ok. ¼ mieszkańców Oradei, trudnym do zaakceptowania napisem, który głosi, iż 12 października 1944 r. wojsko sowieckie przy wsparciu sił rumuńskich wyswobodziło miasto spod okupacji faszystowsko-hortysowskiej. Na znak wyzwolenia miano wówczas powiesić na wieży ratusza rumuńską flagę.
Tablica umieszczona została na ścianie ratusza w 50. rocznicę wydarzeń – 12 października 1994 r. i od tego czasu wywołuje wiele kontrowersji wśród mniejszości węgierskiej, która jej treść uważa za niezgodną z wydarzeniami historycznymi. Stanowisko to podtrzymuje historyk z Oradei Fleisz Janos i dodaje, iż umieszczenie flagi na wieży nie było możliwe, gdyż wieża wraz z salą posiedzeń spłonęły podczas obrzucania budynku granatami. Według opinii burmistrza miasta, napis nie zawiera fałszywych treści.
Sporów polityczno-historycznych unika jednak większość mieszkańców Oradei, w świadomości których 12 października to przede wszystkim dzień żałoby oraz wspomnienia ofiar i strat z końca II wojny światowej – od 18 lat 12 października świętowany jest jako dzień miasta.

źródło: erdely.ma

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE