Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Rumunia: Szpiegostwo przemysłowe w branży górniczej

Rumunia: Szpiegostwo przemysłowe w branży górniczej

19 października br. władze rumuńskie zatrzymały na Międzynarodowym Lotnisku „Henri Coandă” w Bukareszcie 42-letniego obywatela rosyjskiego, który chciał opuścić terytorium Rumunii z dokumentami i mapami geologicznymi należącymi do państwa rumuńskiego. Zawierały one niejawne informacje na temat złóż miedzi i metali rzadkich przeznaczonych do eksploatacji w kopalni Moldova Nouă, posiadającej drugie co do wielkości w Rumunii złoża miedzi oraz kopalni Suvorov, jak podaje Centralne Biuro Śledcze Zwalczające Przestępczość Zorganizowaną  i Terroryzm (Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – DIICOT).

Dokumenty zostały przekazane rosyjskim biznesmenom przez decydentów zakładu IPROMIN SA Bucureşti. Od ponad 60 lat produkuje się tam sprzęt i armaturę górniczą, a od 1990 roku IPROMIN posiada status Instytutu Badań i Projektów Górniczych, w którym znajduje się bogate archiwum dokumentów szczegółowo opisujących złoża i kopalnie w Rumunii.

Prokuratorzy Centralnego Biura Śledczego prowadzą obecnie dochodzenie – w sprawę zamieszana jest zorganizowana grupa przestępcza, w której skład wchodzą zarówno obywatele rosyjscy, jak i obywatele rumuńscy.

 

Źródło: mediafax.ro, zf.ro

 

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE