Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia: Turyści powrócili nad Morze Czarne

Rumunia: Turyści powrócili nad Morze Czarne

Obłożenie na rumuńskim wybrzeżu Morza Czarnego wyniosło w ten weekend 100%, podczas gdy w pozostałe dni tygodnia utrzymuje się ono na poziomie 98%, jak podają statystyki rumuńskiej Federacji Pracodawców Turystyki i Branży Usług (Federaţia Patronatelor din Turism şi Servicii – FPTS).

– Tegoroczny sukces turystyczny rumuńskiego wybrzeża przewyższa ten z roku 2008, kiedy Rumunia nie przeżywała jeszcze kryzysu gospodarczego, a możliwości konsumpcyjne społeczeństwa były dużo większe. Powrót turystów rumuńskich na rodzime plaże zawdzięczamy wysiłkowi hotelarzy i operatorów wycieczek, którzy zaproponowali lepsze warunki usług oraz ceny porównywalne z ofertą zagranicznej konkurencji, czystym plażom oraz wydarzeniom kulturalnym, które czekają na turystów wybierających się nad morze. Ponadto w Rumunii wprowadzono w końcu oferty All inclusive na wysokim poziomie, z czego chętnie korzystają całe rodziny, mówi Dan Matei Agathon, przewodniczący FPTS.

Do tej pory Rumuni chętniej wyjeżdżali na wakacyjny wypoczynek nad Morze Czarne do sąsiedniej Bułgarii, motywując swój wybór lepszą ofertą turystyczną, niższymi cenami i lepiej utrzymanymi plażami tamtejszego wybrzeża.

FPTS uważa, iż należy pomyśleć nad specjalnymi ofertami dla turystów na wrzesień, by przedłużyć sezon i utrzymać obłożenie na wybrzeżu na początku jesieni, która zapowiada się bardzo pogodnie.

– Jeśli sezon turystyczny, dzięki dobrej pogodzie, będzie przedłużał się każdego roku, a oferowane turystom warunki będą coraz lepsze, nasze wybrzeże będzie mogło konkurować z sąsiednimi krajami, stając się ulubionym celem wakacyjnym dla turystów zagranicznych. Aby to przedsięwzięcie się udało, musimy rozpocząć promocję rumuńskiego wybrzeża za granicą, w szczególności w krajach, które nie mają dostępu do morza, dodaje Agathon.

FPTS stwierdza ponadto, iż Rumunia powinna kłaść duży nacisk na rozwój nadmorskiej turystyki, ponieważ ma ona szansę na przejęcie choć części bywalców wybrzeża greckiego. Turyści zagraniczni coraz częściej bowiem rezygnują z wypoczynku w Grecji, ze względu na problemy gospodarcze i społeczne tego kraju.

Źródło: zf.ro, mediafax.ro, dailybusiness.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE