Home / Polityka / Rumunia: Victor Ponta pozostaje na stanowisku szefa rządu

Rumunia: Victor Ponta pozostaje na stanowisku szefa rządu

Prezydent Traian Băsescu podpisał w poniedziałek dokument, na mocy którego stanowisko premiera w nowym rządzie obejmie po raz kolejny Victor Ponta. Kandydatura Ponty była jedyną zaproponowaną przez Unię Społeczno-Liberalną (Uniunea Social-Liberală – USL).

Decyzja została podjęta w poniedziałek w samo południe, po porannym, trwającym 20 minut, spotkaniu prezydenta Băsescu z przedstawicielami partii wchodzących w skład rządu. Spośród liderów partii jedynie Crin Antonescu z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL – Partidul Naţional Liberal) odmówił uczestnictwa w konsultacjach.

W mediach od jakiegoś czasu pojawiały się wątpliwości, czy propozycja zostanie zaakceptowana przez prezydenta po tym, jak Ponta usiłował usunąć go z piastowanego stanowiska latem tego roku.

Jednak na oficjalnej stronie administracji prezydenckiej pojawiło się oświadczenie: „W związku z tym, iż wysunięta została tylko jedna kandydatura ze strony partii politycznych i mniejszości narodowych biorących udział w poniedziałkowych konsultacjach mających na celu wyłonienie przyszłego premiera rządu Rumunii, prezydent Traian Băsescu powierzył tę funkcję Victorowi Viorelowi Poncie.”

Tym samym, zgodnie z Art. 103 ust. 2 Konstytucji Rumunii, nowo wybrany Prezes Rady Ministrów ma 10 dni, by powołać rząd i uzyskać wotum zaufania dla programu parlamentarnego i stworzonej listy ministrów.

Źródło: mediafax.ro, agenda.ro, jurnalul.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE