Home / Polityka / Rumunia: W listopadzie walka buldog kontra plagiator

Rumunia: W listopadzie walka buldog kontra plagiator

Vasile Blaga  został nowym liderem Partii Demokratyczno – Liberalnej, największego ugrupowania opozycyjnego w Rumunii. Wyboru dokonali delegaci na nadzwyczajnej konwencji partii w sobotę, 30 czerwca. Przed Blagą niezwykle trudne zadanie – poprowadzenie centroprawicy do listopadowych wyborów parlamentarnych.

Konieczność wyboru nowego przewodniczącego PDL wynikła po pierwsze z powodu klęski, jaką partia poniosła w wyborach samorządowych 10 czerwca, po drugie dotychczasowy lider – były premier Emil Boc –  podał się do dymisji po tym jak wygrał wybory na mera Klużu.

Blaga to jeden z bardziej doświadczonych rumuńskich polityków, swoją karierę polityczną zaczynał ponad dwie dekady temu, jako członek Frontu Ocalenia Narodowego –  ciała sprawującego władzę w Rumunii po obaleniu dyktatury Nicolae Ceaşescu.

Jako przewodniczący Senatu Rumunii jest drugą osobą w państwie po prezydencie Traianie Băsescu, wywodzącym się z tej samej partii. Zajmując stanowiska ministra rozwoju regionalnego i ministra spraw wewnętrznych współpracował z premierami Călinem Popescu-Tăriceanu i Emilem Bokiem, a także – jako ministrem – aktualnym socjaldemokratycznym szefem rządu Victorem Pontą.

W wyborach prezydenckich w 2004 Blaga stał na czele kampanii wyborczej prezydenta Băsescu, później objął funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. W 2008 roku bez powodzenia kandydował na stanowisko mera Bukaresztu.

Nawiązując do charakterystycznej budowy ciała przewodniczącego Senatu dziennik Evenimentul Zilei porównywał  go do buldoga. Buldog zamienił się w pinczera, kiedy we wrześniu 2010 roku protestujący pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, któremu wówczas przewodził, poszli protestować pod  Pałac Cotroceni – siedzibę prezydenta Rumunii. Skandowano hasło przeciwko prezydentowi Băsescu, a w stronę budynku poleciały policyjne czapki – stróże prawa przybyli demonstrować w służbowych strojach. Ich zwierzchnik musiał podać się do dymisji. 

Vasile Blaga jest jednym z bardziej przedsiębiorczych rumuńskich polityków, małżonków Blaga zawsze ciągnęło do świata biznesu. W sferze ich zainteresowań znajdowały się dotychczas m.in. agencja celna, instytucje finansowe i bankowe, produkcja mebli, handel częściami i akcesoriami do motocykli. W posiadaniu nowego lidera opozycji są dwa domy, mieszkanie w Bukareszcie, BMW i liczne konta bankowe.

W przemówieniu podczas konwencji PDL Blaga powiedział, że chciałby partii potężnej, zjednoczonej, solidarnej, przywiązanej do centroprawicowych wartości. Po raz kolejny wezwał także do dymisji premiera Victora Pontę, któremu środowiska naukowe i akademickie wykazały plagiat pracy doktorskiej z dziedziny prawa.

 

Krzysztof Górski

źródło: adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE