Home / Polityka / Rumunia: Węgierska wizyta pod specjalnym nadzorem

Rumunia: Węgierska wizyta pod specjalnym nadzorem

Premier Rumunii Victor Ponta w ostrych słowach ocenia wizytę przewodniczącego parlamentu Węgier László Kövéra w zamieszkanych przez mniejszość węgierską rejonach Siedmiogrodu. – Rumuńskie władze z dużą uwagą przyglądają się tej wizycie i zamierzają interweniować w przypadku złamania prawa przez polityka z Węgier – zadeklarował Ponta na konferencji prasowej w czwartek, 7 lipca. Szef rządu uważa, że działania László Kövéra stanowią „część strategii, poprzez którą mniejszość węgierska w Rumunii radykalizuje się przeciwko instytucjom rumuńskiego państwa”.

Szef rządu i lider centrolewicowej koalicji podkreśla, że wizyta Kövéra przypada na szczyt kampanii przed wyborami samorządowymi 10 czerwca: – Pan László Kövér nie ma czego szukać w kampanii przedwyborczej w innym kraju Unii Europejskiej w celu poparcie partii ekstremistycznej. Nie jest naszym przyjacielem i nie jest mile widziany w Rumunii.

Wizyta László Kövéra ma związek z próbą sprowadzenia do Siedmiogrodu prochów węgierskiego pisarza Józsefa Nyirő, nad czym patronat objął przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. Władze Rumunii nie dopuściły do uroczystości przypominając skrajnie prawicowe i antysemickie poglądy Nyirő, a także fakt, że zasiadał w parlamencie węgierskim po przyłączeniu większości Siedmiogrodu do Węgier za zgodą Hitlera w czasie rządów w Budapeszcie pronazistowskich Strzałokrzyżowców Ferenca Szálasiego.  Kövér odwdzięczył się, nazywając postępowanie Rumunów „nieprzyjaznym, niecywilizowanym i barbarzyńskim”, a także porównując je do działań komunistycznego dyktatora Nicolae Ceauşescu.

Stosunki rumuńsko-węgierskie pogorszyły się od momentu przejęcia w maju władzy przez centrolewicową Unię Społeczno-Liberalną (USL). W poprzednich, centroprawicowych koalicjach rządowych znajdował się Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDRM), którego przedstawiciel obejmował stanowisko wicepremiera i w związku z tym USL zarzucała rządowi nadmierne ustępstwa na rzecz Węgier i mniejszości węgierskiej. Poprawnym relacjom nie sprzyja polityka premiera Victora Orbána i partii Fidesz, wspierająca autonomistyczne postulaty mniejszości węgierskiej poza granicami Węgier.

Opieka jaką roztaczają Węgry nad swoją mniejszością w krajach ościennych niejednokrotnie prowadziła do zadrażniania stosunków z sąsiadami. W 2009 roku Słowacy nie wpuścili na swoje terytorium prezydenta Węgier László Sólyoma, który w przygranicznym Komarnie miał uczestniczyć w odsłonięciu pomnika pierwszego węgierskiego króla. Traf chciał, że wizyta zbiegła się w czasie z rocznicą inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także  wojska węgierskie.

Według danych z ostatniego spisu powszechnego mniejszość węgierska w Rumunii liczy 1,23 mln obywateli (6,5% populacji kraju), we wszystkich krajach sąsiadujących z Węgrami żyje około 2 mln ludności węgierskiej.

 

Krzysztof Górski

Źródło: agerpres.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE