Home / Bałkany / Bułgaria / Rumunia wzorem dla Bułgarii w walce z korupcją
na-86-mqsto-v-sveta-sme-po-useshtane-za-korupciq-38879

Rumunia wzorem dla Bułgarii w walce z korupcją

– Jeżeli Bułgaria chce rozwiązać problem korupcji, przykład Rumunii może być bardzo dla nas bardzo odpowiedni. Nasz kraj ma możliwość stworzenia analogicznych do rumuńskich struktur walki z korupcją. – ogłosiła wicepremier Bułgarii ds. koordynacji polityki europejskiej i kwestii instytucjonalnych Meglena Kunewa po spotkaniu z szefową rumuńskiej Państwowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (NDA) Laurą Kövesi oraz przewodniczącym Państwowej Agencji ds. Integralności Horią Georgescu.

– Widoczne jest, że u naszego południowego sąsiada procedury dotyczące walki z korupcją przynoszą znaczące rezultaty i Bułgaria może skorzystać z tego cennego doświadczenia. – dodała Kunewa. Zaznaczyła ona, że struktury, zwalczające korupcję na najwyższych szczeblach władzy, powinny być niezależne i nie stanowić obiektu nacisków politycznych. Kluczowe w tej kwestii są odpowiednie procedury administracyjne, sprawdzanie każdego sygnału dotyczącego nieprawidłowości i kontrola przypadków niewyjaśnionego bogacenia się urzędników państwowych.

Rumuńska Państwowa Dyrekcja Antykorupcyjna posiada kompetencje specjalistycznej prokuratury do walki z korupcją, a Państwowa Agencja ds. Integralności kontroluje majątki osób publicznych oraz określa na podstawie zbieranych danych ryzyko zaistnienia korupcji.

W czasie rozmów wicepremier Kunewie zostały przedstawione dokładne informacje o funkcjonowaniu i podstawach prawnych rumuńskich organów antykorupcyjnych. Zaznaczono, że pracują w nich małe grupy dobrze przygotowanych specjalistów, a także, że ściśle współdziałają z Komisją Europejską, Bankiem Światowym i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne dwustronne spotkania dotyczących zastosowania w Bułgarii rumuńskiego doświadczenia w walce z korupcją, w których uczestniczyć będzie m.in. minister sprawiedliwości Christo Iwanow.

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE