– Jeżeli Bułgaria chce rozwiązać problem korupcji, przykład Rumunii może być bardzo dla nas bardzo odpowiedni. Nasz kraj ma możliwość stworzenia analogicznych do rumuńskich struktur walki z korupcją. – ogłosiła wicepremier Bułgarii ds. koordynacji polityki europejskiej i kwestii instytucjonalnych Meglena Kunewa po spotkaniu z szefową rumuńskiej Państwowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (NDA) Laurą Kövesi oraz przewodniczącym Państwowej Agencji ds. Integralności Horią Georgescu.
– Widoczne jest, że u naszego południowego sąsiada procedury dotyczące walki z korupcją przynoszą znaczące rezultaty i Bułgaria może skorzystać z tego cennego doświadczenia. – dodała Kunewa. Zaznaczyła ona, że struktury, zwalczające korupcję na najwyższych szczeblach władzy, powinny być niezależne i nie stanowić obiektu nacisków politycznych. Kluczowe w tej kwestii są odpowiednie procedury administracyjne, sprawdzanie każdego sygnału dotyczącego nieprawidłowości i kontrola przypadków niewyjaśnionego bogacenia się urzędników państwowych.
Rumuńska Państwowa Dyrekcja Antykorupcyjna posiada kompetencje specjalistycznej prokuratury do walki z korupcją, a Państwowa Agencja ds. Integralności kontroluje majątki osób publicznych oraz określa na podstawie zbieranych danych ryzyko zaistnienia korupcji.
W czasie rozmów wicepremier Kunewie zostały przedstawione dokładne informacje o funkcjonowaniu i podstawach prawnych rumuńskich organów antykorupcyjnych. Zaznaczono, że pracują w nich małe grupy dobrze przygotowanych specjalistów, a także, że ściśle współdziałają z Komisją Europejską, Bankiem Światowym i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne dwustronne spotkania dotyczących zastosowania w Bułgarii rumuńskiego doświadczenia w walce z korupcją, w których uczestniczyć będzie m.in. minister sprawiedliwości Christo Iwanow.
Źródło: actualno.com