Home / Polityka / Rumunia: Zaakceptowano skład nowego rządu

Rumunia: Zaakceptowano skład nowego rządu

Rumuński parlament zaakceptował 3 maja skład nowego rządu, zaproponowany przez premiera Victora Pontę dzień wcześniej. Nowy gabinet będzie funkcjonował do wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na jesień.
Ponta obiecał Rumunom walkę z „niesprawiedliwościami” spowodowanymi przez program oszczędnościowy poprzedniego rządu Mihaia Razvana Ungureanu. Premiera w tym celu wesprze gabinet, w którym stanowiska zostaną równo podzielone między dwie główne frakcje jego Unii Socjal-Liberalnej, tworzonej przez socjaldemokratów, liberałów i konserwatystów. Nowy rząd będzie tworzyć w sumie 21 osób. Na 7 maja zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Ponty.
Należy zauważyć, że nowy rząd zdecydowanie przystąpił do zmian gospodarczych. Już 4 maja zapowiedziano wprowadzenie w trybie natychmiastowym moratorium na wydobycie gazu łupkowego „aż do zakończenia badań na poziomie europejskim, dotyczących wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko”. Jego wprowadzenie będzie ciosem dla amerykańskiego koncernu Chevron, który posiada koncesje na poszukiwanie gazu na wschodzie i południowym wschodzie Rumunii (pierwsze wiercenia miały rozpocząć się w drugiej połowie br.).

Źródło: romaniantimes.atthenewstribune.com

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE