Home / Bałkany / Rumunia / Rumunia: Zwiększyła się liczba zagranicznych turystów

Rumunia: Zwiększyła się liczba zagranicznych turystów

Turyści z zagranicy coraz chętniej odwiedzają Rumunię. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku liczba zagranicznych turystów, którzy przyjechali do tego kraju zwiększyła się o 4,1% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, podaje rumuński Narodowy Instytut Statystyczny (Institutul Naţional de Statistică – INS). Według danych z rumuńskich przejść granicznych, od stycznia 2012 roku do Rumunii przyjechało 4,443 mln turystów z zagranicy.

Zdecydowana większość to turyści z Europy (94,1%), spośród których 58,7%  żyje w którymś z krajów Unii Europejskiej. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Węgier (33,5%), Bułgarii (20,2%), Niemiec (9,2%), Włoch (7,2%), Polski (6%) oraz Austrii (4,5%).

Z badań przeprowadzonych w tym roku przez rumuńskich przedsiębiorców turystycznych (projekt realizowany ze środków unijnych przy wsparciu rumuńskiego Ministerstwa Pracy, Rodziny i Opieki Społecznej – Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale) wynika, że miejscami najchętniej odwiedzanymi w ciągu ostatnich trzech lat przez turystów zagranicznych są Delta Dunaju, wybrzeże Morza Czarnego, Transylwania (miasta Braszów, Sighişoara, Sybin oraz zamek w Branie i zamek Peleş w miejscowości Sinaia), Bukareszt oraz region Maramuresz.

Liczba turystów, którzy zdecydowali się na nocleg w którymś z rumuńskich ośrodków turystycznych zwiększyła się o 9,3%, jednakże przeważająca większość (77%) to sami Rumuni, którzy nadal pozostają główną grupą napędzającą rodzimy przemysł turystyczny.

zf.ro, intreprinzatorturism.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE