Home / Bałkany / Chorwacja / Rumuńska firma kupuje Chorwackie Koleje Cargo
Chorwackie Koleje Cargo - vecernji.hr

Rumuńska firma kupuje Chorwackie Koleje Cargo

Władze Chorwacji zdecydowały o sprzedaży 75% udziałów w Chorwackich Kolejach Cargo (HŽ Cargo) rumuńskiej firmie Feroviar będącej częścią działającego w Niemczech, Austrii, Serbii, Czarnogórze, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, na Węgrzech i Ukrainie największego przewoźnika towarowego ruchu kolejowego w Europie Środkowo-Wschodniej – Grupy Grampet. Rumuńska oferta okazała się być bardziej atrakcyjna od tej przedstawionej przez czeski AWT i austriacki Rail Cargo. Prywatyzacja jest szansą na uratowanie zadłużonego HŽ Cargo, które w samym 2012 r. przyniosło straty sięgające niemal 33 mln EUR.

Za większościowe udziały w Chorwackich Kolejach Cargo Feroviar ma zapłacić 40 mln EUR, z czego 30 mln EUR przeznaczone zostanie na spłatę pożyczki zabezpieczonej gwarancjami państwowymi, a pozostałe 10 mln na uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli i pracowników. Oprócz tego Rumuni zobowiązali się do wydania 20 mln EUR na nowe inwestycje i modernizację, uregulowania długoterminowych kredytów objętych państwowymi gwarancjami na kwotę 80 mln EUR, a także do zapewnienia zatrudnienia co najmniej  1100 z 3300 pracujących tam w końcu 2012 r. osób.

Na restrukturyzację i prywatyzację czekają również dwie pozostałe spółki wchodzące w skład Chorwackich Kolei: Chorwackie Koleje – Infrastruktura (HŽ Infrastruktura) oraz Chorwackie Koleje – Przewozy Pasażerskie (HŽ Putnički prijevoz). Te ostatnie w ubiegłym roku przyniosły straty rzędu 20 mln EUR, o czym informowaliśmy na naszym portalu.

Źródła: vecernji.hr, vecernji.hr, hzcargo.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE