Home / Bałkany / Rumunia / Rumuńska ofensywa w stolicy świata

Rumuńska ofensywa w stolicy świata

Autor: Krzysztof Górski

Trzy mocne akcenty rumuńskiej kultury jesienią w Nowym Jorku. Nichita Stănescu, Dinu Lipatti i Dumitru Ţepeneag będą ambasadorami literatury i muzyki z serca Karpat w trakcie wydarzeń organizowanych przez Rumuński Instytut Kultury. Trójka artystów to najważniejsi luminarze w swoich dziedzinach ostatnich dziesięcioleci.

Nowojorskie wydawnictwo Archipelago Books opublikowało 3 października antologię „Wheel with a Single Spoke”, która obejmuje wybór poezji Nichity Stănescu. Poeta z Ploieşti, którego 30-ta rocznica śmierci upłynie w przyszłym roku, opisywany jest jako liryk refleksyjności, intelektualizmu i nowatorstwa językowego. Amerykańska oficyna przygotowuje również angielskie tłumaczenie tomu „Orbitor” Mircei Cărtărescu. Cărtărescu to najbardziej dziś znany na świecie prozaik rumuński, w tym roku wymieniany wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla. W Polsce wydawnictwo Czarne wydało jego powieści „Travesti” (2007) oraz „Dlaczego kochamy kobiety” (2008), która sprzedała się w Rumunii w nakładzie 120 tys.egzemplarzy i odniosła olbrzymi sukces artystyczny.

Dinu Lipatti będzie z kolei bohaterem koncertu, który odbędzie się 19 października. W czasie recitalu „Lipatti and His World”  zagrają cenieni rumuńscy pianiści Matei Varga i Vlad Iftinca, którym będzie towarzyszyć sopranistka Laura Tătulescu. Chociaż zmarł w wieku 33 lat Lipatti uważany jest za największego rumuńskiego pianistę XX wieku i jednego z największych wszech czasów. Jego ojcem chrzestnym był George Enescu. Pianista i  kompozytor pośmiertnie został wybrany do Akademii Rumuńskiej.

Gościem festiwalu New Literature from Europe (15-17 listopada) będzie Dumitru Ţepeneag, uznawany za jednego z innowatorów rumuńskiej literatury w drugiej połowie minionego wieku. W 1975 roku dekretem prezydenta Nicolae Ceauşescu Ţepeneag utracił obywatelstwo rumuńskie  i osiadł w Paryżu.  Uznawany jest za przedstawiciela prozy onirycznej, jest także organizatorem życia rumuńskiej diaspory we Francji. Po polsku z próbką twórczości Ţepeneaga możemy zapoznac się w antologii opowiadań rumuńskich „Śmierć Ipu” (1971), dwa lata temu pisarz miał swoje stoisko na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

Źródła: romanialibera.ro., Rumuński Instytut Kultury w Nowym Jorku

Link do filmu z zapisem ostatniego koncertu Dinu Lipattiego

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE