Home / Bałkany / Rumuńska opowieść o intymności zwycięża na Berlinale
nu_ma_atinge-ma__żródło aarc.ro

Rumuńska opowieść o intymności zwycięża na Berlinale

Film „Nu mă atinge-mă” w reżyserii Adiny Pintilie otrzymał Złotego Niedźwiedzia na zakończonym w sobotę 68 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Reżyserkę z Bukaresztu wyróżniono również nagrodą za najlepszy debiut.

„Nu mă atinge-mă” („Nie dotykaj mnie”), eksperyment z pogranicza filmu fabularnego i dokumentu, porusza zagadnienia intymności, relacji międzyludzkich, definicji pięknego ciała we współczesnym świecie, czy autentyczności kontaktów z drugim człowiekiem. Dziennik România Liberă pisze o filmie, że narusza wszelkie rodzaje tabu, kreśląc obraz współczesnego lęku przed bliskością, wypierania emocji, czy postrzegania fizyczności osób z niepełnosprawnością. Niemiecka prasa informowała, że podczas pokazu w Berlinie wielu widzów nie dotrwało do końca projekcji, z powodu scen nagości i pokazujących kontakty seksualne. Ale ci, którzy zostali do napisów końcowych docenili film nagradzając artystkę owacjami na stojąco.

źródło zeit.de

Reżyserka starannie przygotowywała się do nakręcenia wyróżnionego obrazu: „Tworzenie filmu to długi proces poszukiwań, w trakcie którego pracowałam zarówno z aktorami profesjonalnymi, jak i z amatorami. Znajomość aktorskiego rzemiosła nie miała znaczenia dla jego sedna” – opowiadała podczas jednego z wywiadów. Fabuła oparta jest częściowo na osobistych historiach zebranych przez Pintilie. Casting do filmu trwał przeszło dwa lata i przypominał pracę nad filmem dokumentalnym. „W jego trakcie odkryłam kilka osobowości, co do których czułam, że posiadają siłę, i że chcą razem z nami wyruszyć w trudną drogę samoodkrywania. Stworzyłam razem z nimi rodzaj laboratorium, w którym świat fikcyjny posłużył jako tarcza ochronna, dzięki której mogliśmy poznawać rzeczy często mało komfortowe”.

„Nu mă atinge-mă” stanowi debiut pełmometrażowy artystki, która wcześniej tworzyła filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Nagradzany „Nu te supăra, dar…” , to spojrzenie na codzienne życie pacjentów szpitala psychiatrycznego w stolicy Rumunii. Dokument mogliśmy zobaczyć w 2007 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film krótkometrażowy „Balastiera#186”, o samotnym mieszkańcu żwirowni na obrzeżach blokowiska, w 2009 roku wygrał festiwal filmowy w Miami.

Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale otrzymała polska reżyserka Małgorzata Szumowska za film „Twarz”.

Krzysztof Górski

Źródła: romanialibera.ro, digi24.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE