Home / Bałkany / Rumunia / Rumuński Złoty Niedźwiedź dla kobiet i przeciwko cenzurze

Rumuński Złoty Niedźwiedź dla kobiet i przeciwko cenzurze

Kadr z filmu Pozycja dziecka źródło ziuanews.ro

Autor: Krzysztof Górski

Film „Poziţia copilului” („Pozycja dziecka”) w reżyserii Călina Netzera otrzymał w sobotę główną nagrodę na 63 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. To pierwsze takie wyróżnienie w historii rumuńskiej kinematografii. Wcześniej w 2010 roku nagrodę specjalną jury otrzymał obraz „Dacă vreau să fluier, fluier” („Kiedy chcę gwizdać, gwiżdżę”) Florina Şerbana.

„Poziţia copilului” to kolejna w ostatnich miesiącach wybitna produkcja znad Dunaju poświęcona krytycznej refleksji nad współczesnym społeczeństwem rumuńskim, nie unikająca zarazem bardziej uniwersalnych odniesień. „Za wzgórzami” Cristiana Mungiu, obraz poświęcony zderzeniu tradycyjnie rozumianej religijności z prawem jednostki do poszukiwania i wyboru indywidualnej drogi do szczęścia, znalazł się w ścisłej czołówce wyścigu do tegorocznych Oscarów w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Wręczenie nagród odbędzie się 24 lutego.

Calin Netzer i Luminita Gheorghiu źródło cinemagia.ro

„Pozycja dziecka” to z kolei dzieło o korupcji, opowiedziane przy pomocy historii matki, starającej się dzięki łapówce zatuszować sprawę wypadku spowodowanego przez jej syna, w którym śmierć poniosło dziecko. Rolę matki zagrała Luminiţa Gheorghiu, jedna z najbardziej znanych rumuńskich aktorek teatralnych i filmowych. W polskich kinach mogliśmy zobaczyć ją w „Śmierci pana Lazerescu”, w roli nagrodzonej na festiwalu w Los Angeles, „4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach” Cristiana Mungiu, czy wspomnianym już „Za wzgórzami” tego samego twórcy. „Pozycja” to również film o rumuńskich kobietach, na których sytuację w społeczeństwie zwróciła uwagę odbierając statuetkę producentka filmu Ada Solomon: –  Jestem przyzwyczajona bardziej aby walczyć, niż żeby wygrywać.

źródło zf.ro

Berliński konkurs znajduje się w trójce wielkich europejskich festiwali filmowych – obok Cannes i Wenecji. Filmy oceniało międzynarodowe jury na czele którego stał znany reżyser z Hongkongu Wong Kar Wai, twórca takich filmów jak „Spragnieni miłości”, czy „Happy together”.

Nagroda na Berlinale potwierdza wieloletnią dobrą passę kina rumuńskiego i rumuńskiej „nowej fali”, i to pomimo ciężkich warunków finansowych w jakich muszą pracować filmowcy z Klużu i Bukaresztu. – Oczekiwałabym od polityków, aby nadawali kinu większe znaczenie. Prawdziwe niebezpieczeństwo dla filmu płynie ze strony cenzury komercji, która funkcjonuje w sposób bardziej efektywny niż jakakolwiek cenzura polityczna. – ostrzegała Ada Solomon. – Dziękuję Berlinale, że zachowuje charakter laboratorium filmu, szczególnie filmu artystycznego.

Źródła: adevarul.ro, cinemagia.ro

Zwiastun filmu „Pozycja dziecka” (napisy w j. angielskim)

Artykuł w tygodniku „Polityka” o rumuńskiej „nowej fali”

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE