Home / Bałkany / Rumunia / Rumuńskie kino ozłocone w Cannes

Rumuńskie kino ozłocone w Cannes

Film „După dealuri” (Za wzgórzami) otrzymał dwie z trzech najważniejszych nagród na 65 Festiwalu Filmowym w Cannes i uważany jest za drugiego triumfatora konkursu. Złotą Palmę za najlepszą rolę kobiecą otrzymały grające w nim debiutantki – Cristina Flutur i Cosmina Stratan. Nagrodę za najlepszy scenariusz wręczono Cristianowi Mungiu, który jest również reżyserem wyróżnionego obrazu.

Canneńskie święto filmu zakończyła uroczysta gala w niedzielę, 27 maja. Główną nagrodę – Złotą Palmę – otrzymał film „Miłość” w reżyserii Michaela Haneke.

„După dealuri” to rozgrywająca się w prawosławnym monastyrze historia miłości dwóch dziewcząt, przyjaciółek z domu dziecka. Podczas gdy Voichita wstąpiła do klasztoru, znajdując ukojenie w Bogu, Alina nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanej, zmuszając ją do dokonania wyboru pomiędzy miłością ludzką a miłością do Boga. Klasztor staje się scenerią walki o duszę Voichity. Nad duszą Aliny z kolei zostaną dokonane okrutne egzorcyzmy, opisane w reporterskiej książce Tatiany Nicolescu Bran, która stała się podstawą scenariusza. Film uznawany jest za reprezentanta nurtu „demaskującego mechanizm fałszu, który w nieunikniony sposób wytwarza się w społeczeństwie” (Tadeusz Sobolewski).

Odbierając swoją nagrodę Cristian Mungiu zwrócił uwagę, że za opowieścią, którą oglądamy w filmie, istnieją prawdziwi ludzie, którzy cierpieli naprawdę, przypominając wszystkim, że podstawą scenariusza stały się rzeczywiste wydarzenia.

Dla reżysera i scenarzysty filmu, Cristiana Mungiu, to drugie tak ważne wyróżnienie w Cannes.  Pięć lat temu Rumun otrzymał Złotą Palmę za „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”, historię studentki, która w komunistycznej Rumunii zachodzi w niechcianą ciążę i decyduje się w tajemnicy poddać zabiegowi aborcji. Obraz mogliśmy oglądać w polskich kinach, podobnie jak „Opowieści Złotego Wieku”, przy tworzeniu którego pracował  zdobywca Złotej Palmy.

Wyróżnione za najlepszą rolę żeńską  Cristina Flutur i Cosmina Stratan pochodzą z mołdawskich Jassów. Z racji swojego wieku (mają po 25 i 28 lat) znajdują się wśród najmłodszych zdobywczyń Złotej Palmy w tej kategorii.

Film „După dealuri” stanowi koprodukcję rumuńskiej wytwórni Cobra Films, francuskiego Why Not Productions oraz belgijskiego Les Films du Fleuve, za którym stoi para słynnych reżyserów – braci Dardenne.

 

Krzysztof Górski

 

Źródła: adevarul.ro, procinema.ro

 

Film z wręczenia nagrody w kategorii najlepsza rola żeńska

Link do zwiastuna filmu Cristiana Mungiu „Za wzgórzami”

Link do zwiastuna filmu Cristiana Mungiu „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE