Home / Bałkany / Albania / Rumuńskie tanie linie konkurencją dla Wizz Aira?
Fly Romania[4]

Rumuńskie tanie linie konkurencją dla Wizz Aira?

Tani lot na trasie Warszawa – Prisztina, albo Kraków – Belgrad? To już nie problem. W najbliższe wakacje rumuńskie samoloty zawiozą nas z Warszawy i Krakowa do kilku miast na Bałkanach. Jak podaje rzecznik nowych linii Air Decebal – koszt biletu na przykładowy lot Kraków – Skopje nie powinien przekroczyć 100 euro w obie strony.

Mici źródło wikipedia- Naszym celem jest stworzenie sieci tanich połączeń wakacyjnych między metropoliami Europy środkowej a turystycznymi destynacjami na Bałkanach – mówiła w sobotę, 29 marca, na konferencji prasowej w Bukareszcie, Elena Băsescu, szefowa nowych rumuńskich linii lotniczych Air Decebal. – Na razie polecimy z Polski, Słowacji i zachodniej Ukrainy do Rumunii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Albanii, i Kosowa. Dyrektorka przewoźnika podkreśliła, że od swojej konkurencji linie Air Decebal będą różniły się wyższym standardem, oraz akcentowaniem regionalnej odrębności firmy: – W cenie biletu na pokładzie będziemy serwować rumuńskie smakołyki. W specjalnym plebiscycie jako narodową potrawę dla Air Decebal Rumuni wybrali wybrali mici – pikantne kiełbaski, przygotowywane z mielonego mięsa, a następnie smażone na ruszcie.

Angela Gheorghiu konferencjaGłównym udziałowcem kompanii lotniczej jest Angela Gheorghiu, sławna na całym świecie rumuńska sopranistka, znana również z działalności dobroczynnej, a także biznesowej, do interesu dołoży się również rumuński rząd. Do gwiazdy Covent Garden i współpracowniczki La Scali należy już Sarmizegetusa – największy park rozrywki na całych Bałkanach. Rumuńskie media podają również, że Angela Gheorghiu wystartuje w listopadowych wyborach prezydenckich w Rumunii. Według sondaży miałaby największe szanse pokonać w drugiej turze obecnego premiera, socjaldemokratę Victora Pontę. Prezydencki apetyt Gheorghiu wzrósł po ubiegłotygodniowym sukcesie w wyborach prezydenckich na Słowacji Andreja Kiski, tak jak śpiewaczka niezależnego miliardera i filantropa, występującego przeciwko obecnemu establishmentowi politycznemu.

źródło airdecebal.ro jpgSprzedaż biletów na wakacyjne loty ruszy na początku maja, trwają ostatnie prace nad stroną internetową przewoźnika. Flota Air Decebal będzie liczyła 19 samolotów Boeing 737-8AS. Dla porównania – Ryanair posiada około 300 samolotów, a Wizz Air 42 maszyny. Baza linii mieści się w mieście Kluż w Siedmiogrodzie, tam również znajdzie się główna siedziba firmy. Jej uroczystego otwarcia w czerwcu ubiegłego roku dokonał prezydent Rumunii Traian Băsescu. –  Rumunia potrzebuje takich inicjatyw gospodarczych jak Air Decebal – podkreślał wtedy szef państwa. – Bukaresztańczyk Henri Coandă jest jednych z twórców światowego lotnictwa, nasi przodkowie Dakowie także z powodzeniem próbowali wzbijać się w niebo – mówił prezydent, nawiązując do odkrytych niedawno w Karpatach malowideł naskalnych przedstawiających ludzkie postaci obdarzone skrzydłami.

Otwarciu siedziby Air Decebal towarzyszyła największa impreza na świeżym powietrzu w historii Rumunii, którą reżyserował Steven Spielberg. W koncercie w Klużu z tej okazji wzięli udział m.in. Ceca, Azis, Maryla Rodowicz i islandzka grupa Sigur Ros. O północy niebo nad stolicą Transylwanii rozświetliły fajerwerki, które na koniec zamieniły się w dziewięć wirujących samolotów.

Maryla Rodowicz w Klużu źródło gazetadecluj.ro jpgRządowe zaangażowanie w Air Decebal krytykuje tymczasem opozycja. Elena Udrea, była minister turystyki i rozwoju regionalnego uważa, że linie stanowią wyraz „imperialnych ambicji” premiera Ponty i tradycyjnej rywalizacji z Węgrami (Wizz Air jest przewoźnikiem węgierskim). Alina Mungiu Pippidi, znana rumuńska politolog, wyjaśnia, że przed wyborami prezydenckimi premier Victor Ponta nie mógł sobie pozwolić na zignorowanie lotniczej inicjatywy Angeli Gheorghiu, gdyż zostałoby to odczytane jako brak patriotyzmu i dbałości o wizerunek kraju.

Krzysztof Górski

źródło flyromania.com, balkanistyka.org

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE