Home / Bałkany / Albania / Rumuńskie tanie linie uziemione!
BIG-PLANE-PULL

Rumuńskie tanie linie uziemione!

Ponieważ do naszego artykułu z 1 kwietnia o nowy rumuńskich tanich liniach lotniczych wkradła się przeogromna liczna kłamstw, nieścisłości i celowych przeinaczeń zmuszeni jesteśmy do kilku sprostowań. Niestety, w najbliższe wakacje nie polecimy z Krakowa i z Warszawy na Bałkany liniami Air Decebal. W dalszym ciągu będziemy polować na okazje w innych tanich liniach via Oslo albo Londyn, tłuc się autobusami przez Budapeszt, ale podróżować stopem.

Daciana Sarbu i Victor Ponta źródło evz.ro jpgW związku z brakiem tanich linii Elena Băsescu nie jest ich szefową, a córką prezydenta Traiana  Băsescu i eurodeputowaną centroprawicy. Rodzinno-polityczne koneksje na linii Bukareszt – Bruksela i Bukareszt – Strasburg nie są w Rumunii niczym rzadkim. Wystarczy wspomnieć politycznych przeciwników prezydenta Rumunii z lewej strony i ze środka sceny politycznej. Eurodeputowanymi są żona premiera i lidera socjaldemokratów Victora Ponty Daciana Sârbu, a także Adina Vălean – małżonka byłego p.o. prezydenta i przywódcy Partii Narodowo-Liberalnej Crina Antonescu.

Adina Valean i Crin Antonescu źródło cotidianul.ro jpgNa szczęście Angela Gheorghiu istnieje naprawdę, i zachwyca cały świat swoim sopranem. Nazywana „nową Marią Callas” słynna Rumunka koncertowała m.in. dla królowej Elżbiety i królowej Beatrix, a w 2008 roku na jej występ na Brooklynie przyszło ponad 50 tysięcy słuchaczy. Nic jednak nie wiadomo, aby zamierzała zaangażować się w politykę, ani w tworzenie tanich linii lotniczych.

Angela Gheorghiu w lżejszym repertuarze z grupą Holograf:

Angela Gheorghiu nie jest także właścicielką parku rozrywki Sarmizegetusa, jak mogliśmy przeczytać we wczorajszym tekście. Sarmizegetusa to dawna stolica starożytnych Daków (uważanych przez Rumunów za swoich przodków). Miasto zostało zniszczone przez Rzymian w 106 roku n.e. w czasie wojny króla Decebala z imperium rzymskim – tego samego Decebala, którego imienia nie będą nosiły rumuńskie linie lotnicze, ale którego popiersie stoi w prawie każdym rumuńskim mieście, a nawet, wykute w skale, na brzegu Dunaju niedaleko miasta Orşova.

Głowa Decebala nad DunajemNic nie wiadomo także, aby starożytni Dakowie potrafili wznosić się w niebo, co przedstawiały rzekomo niedawno odkryte malowidła naskalne (ciągle czekają na swoich odkrywców). Wierzę jednak, że nie wypowiedziane zdanie prezydenta Băsescu, o przodkach Rumunów, którzy jako pierwsi posiedli umiejętność latania, mogłyby zostać wypowiedziane przez niejednego polityka z Rumunii. Jeszcze ponad rok temu Andrei Marga, prezes Rumuńskiego Instytutu Kultury, nakazywał swoim pracownikom propagowanie wiedzy, że kaloryfer pochodzi z Siedmiogrodu. Za czasów dyktatury Nicolae Ceuşescu (1965-1989), w ramach potęgującej się dakomanii, szukano dowodów, że Dakowie posiedli znajomość pisma, uprawiali filozofię i byli twórcami wielu nowatorskich idei.

Henri-CoandaPrawdziwą postacią jest natomiast Henri Coandă (1886-1972) – pionier światowego lotnictwa, uczestnik jednej z pierwszych katastrof lotniczych, twórca sań o napędzie odrzutowym i aerodynamicznego pociągu. Jego imię nosi dzisiaj największe rumuńskie lotnisko Bukareszt – Otopeni.

Tymczasem starajmy się wierzyć, że doczekamy się kiedyś bardziej dogodnych połączeń lotniczych z Polski na Bałkany i mimo wszelkich przeciwności, ignorujmy japońskie przysłowie, mówiące że  „w dniu, w którym zaniechasz podróży, dotrzesz do celu” (cytuję za Anthonym de Mello, „Przebudzenie”).

Krzysztof Górski

Link do tekstu o o rumuńskich tanich liniach

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE