Home / Gospodarka / Energetyka / Rurociąg Gazpromu ma połączyć Serbię i Rumunię
rurociąg - b92.net

Rurociąg Gazpromu ma połączyć Serbię i Rumunię

Autorka: Aleksandra Szmurlik

Jak donosi wiedeński dziennik ekonomiczny „Wirtschaftsblatt”, serbsko-rumuńskie konsorcjum naftowe planuje realizację i budowę naftociągu, który miałby połączyć oba kraje. Konsorcium stanowią dwie rumuńskie firmy – Conpet i Oil Terminal oraz dwie serbskie – NIS (Naftna industrija Srbije), którego właścicielem jest Gazprom i Transanfta. Według źródeł, na które powołuje się dziennik, Gazprom chce tym samym zapewnić dostawy nafty między portami Konstancy na Morzu Czarnym, a rafinerią w Pančevie. Dotychczas istnieje tylko linia łącząca Konstancę z rumuńskim miastem Pitesti.

NIS jest oczywiście zainteresowany zmniejszeniem kosztów transportu ropy oraz zwiększeniem efektywności procesów logistycznych, ale jak podaje biuro prasowe spółki, jeszcze za wcześnie, by mówić o gotowości firmy do realizacji tak wielkiego projektu infrastrukturalnego, jakim jest budowa rurociągu naftowego.

Projekt systemu naftociągu, który ma kosztować około 200 mln EUR, połączy dwa państwa odcinkiem 320 km, przez który w ciągu roku będzie przepływać około 7,5 mln ton ropy. W przyszłości istnieje także możliwość przedłużenia linii do rafinerii w Bosańskim Brodzie.

Nowa gałąź ma być częścią paneuropejskiej linii naftowej, biegnącej od Konstancy przez Pančevo, aż do Triestu. Największa jej część będzie przebiegać przez Rumunię, a najwięcej udziałów w przedsięwzięciu będzie miał Gazprom poprzez firmę NIS, poinformował Liviu Ilasi, menadżer generalny firmy Conpet.

Źródło: b92.net, telegraf.rs, rtv.rs, nspm.rs

KOMENTARZE