Home / Bałkany / Albania / Ruszył 22. Sarajevo Film Festival
www.sff.ba
www.sff.ba

Ruszył 22. Sarajevo Film Festival

Wczoraj rozpoczął się 22. Festiwal Filmowy w Sarajewie, a gościem specjalnym podczas ceremonii otwarcia był Robert De Niro. Aktor odebrał nagrodę Honorowego Serca Sarajewa za dorobek życia. Z okazji 40 rocznicy powstania „Taksówkarza”, wieczorem odbyła się projekcja filmu w wersji odnowionej cyfrowo. Gospodarzem ceremonii otwarcia była bośniacka aktorka Alena Džebo.

Do Bośni i Hercegowiny przyjechał m.in. Amat Escalante, meksykański reżyser, scenarzysta i producent. Podczas tegorocznego Sarajevo Film Festival będzie można obejrzeć ponad 220 filmów, w tym 44 premiery. Obecnie jest to jednen z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w regionie.

Na bośniackim festiwalu filmowym nie zabraknie akcentów polskich. Pierwszym z nich jest film animowany w reżyserii Marcina Podolca pt. „Dokument”. Obraz otrzymał wiele nagród m.in. podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” zdobył nagrodę za krótkometrażowy film animowany czy nagrodę dla najlepszej etiudy animowanej na Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. Kolejny polski obraz biorący udział w konkursie to film Michała Marczaka, Wszystkie nieprzespane noce. Ten polsko-brytyjski film zgarnął nagrodę za najlepszy zagraniczny film dokumentalny oraz reżyserię w Sundance.

Drugi film krótkometrażowy to „Adaptacja”, – tegoroczny dyplom reżyserski Bartosza Kruhlika, absolwenta reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Następnie dwa filmy w koprodukcji z BiH. Pierwszy, „BabaVanga” to pełnometrażowy debiut Aleksandry Niemczyk. Film opowiada o legendarnej bułgarskiej mistyczne i jasnowidzce, która przepowiedziała m.in. wybuch II wojny światowej, rozpad Związku Radzieckiego czy zamachy z 11 września. Obserwując codzienne życie tytułowej Baby Vangi reżyserka stara się dotrzeć do istoty fenomenu bohaterki.

Ostatni film to krótkometrażowy obraz Joanny Zielińskiej „Sarajevo Femme Fatale”. Zielińska to producentka i pomysłodawczyni projektu Sarajevo Mind Map. Jest doktorantką Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, od wielu lat zajmuje się historią Sarajewa. Współpracuje z Sarajewskim Teatrem Wojennym.

Sarajevo Film Festival to przegląd najciekawszych propozycji filmowych z Europy Południowo-Wschodniej, m.in. z Albanii, Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Grecji, Cypru, Węgier, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Mołdawii, Austrii czy Kosowa.

W tegorocznym jury zasiadają Elia Suleiman reżyser (Palestyna), Zeynep Atakan producentka (Turcja), Nikola Đuričko aktor (Serbia), Thomas Hailer kurator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Niemcy) oraz Angeliki Papoulia, aktora (Grecja).

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1995 roku i zorganizowana została z inicjatywy Obala Art Centar. Od 2004 roku nagrody noszą miano Serca Sarajeva.

W poprzednich latach festiwal gościł takie gwiazdy jak Benitio del Toro, Steve Buscemi, Charlotte Rampling, Juliette Binoche, Robert De Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Emile Hirsch, Orlando Bloom, Daniel Craig, Danny Glover, John Malkovich, Morgan Freeman, Steve Buscemi, Michael Fassbender, Jeremy Irons, Bono Vox, Nick Cave, Coolio, Stephen Frears, Mickey Rourke, Michael Moore, Gérard Depardieu, Darren Aronofsky, Sophie Okonedo, Gillian Anderson, Kevin Spacey, czy Eric Cantona.

W 2001 roku w konkursie głównym wygrał obraz Danisa Tanovicia „Ziemia Niczyja”, który zdobył później wiele nagród  m.in. Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz Złotego Globa za Najlepszy Film Zagraniczny.

Na festiwalu pojawią się także filmy w ramach programu Radzenie sobie z przeszłością, który ma na celu wprowadzenie otwartego dialogu do debaty publicznej między krajami byłej Jugosławii oraz promowanie pokoju poprzez podniesienie świadomości wszystkich uczestników konfliktu o niezaprzeczalnych faktach.

Sarajevo Film Festiwal potrwa do dwudziestego sierpnia.

O tym, jak to się wszystko zaczęło dowiedzie się oficjalnego filmu zamieszczonego na youtube.com.

sff.ba

instagram.com/sarajevofilmfestival

facebook.com/sarajevofilmfestival/

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE