Home / Bałkany / Ruszył 60. Međunarodni beogradski sajam knjiga w Belgradzie!
sajamknjiga.rs
sajamknjiga.rs

Ruszył 60. Međunarodni beogradski sajam knjiga w Belgradzie!

W ubiegłą niedzielę, 25 października ruszyła kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Belgradzie. Wydarzenie przebiega pod hasłem „Co by było, gdyby nie było?” i potrwa do pierwszego listopada.

Targi uroczyście zainaugurował znany serbski reżyser, a od niedawna także pisarz Emir Kusturica oraz dr Natalia Narocznickaja, dyrektor moskiewskiej Fundacji historycznego punktu widzenia oraz organizator serii publikacji o historycznych związkach Rosji i Serbii. Specjalnym gościem tegorocznej edycji jest Rosja, literatura rosyjska oraz rosyjscy artyści m.in. Viktor Jerofejev, Zahar Prilepin, Sergej Lukjanjenko, Pavel Basinski, Sergej Beljakov, Boris Jevsejev, Eduard Verkin.

W tym roku Sajam knjiga upływa pod znakiem rocznic, obchodzimy bowiem setną rocznicę urodzin serbskiego poety i prozaika Branko Ćopicia, osiemdziesiątą rocznicę urodzin pisarza Danilo Kiša. Sto dwadzieścia lat temu urodził się serbski historyk sztuki Milan Kašanin, a tysiąc dwieście lat temu przybył na świat św. Metody, brat św. Cyryla chrześcijański misjonarz i twórca głagolicy.

Po raz pierwszy w tym roku podczas 60. Międzynarodowych Targów Książki w Belgradzie odbędzie się Festiwal twórczości młodych w dziedzinie malarstwa, muzyki, filmu i sztuk scenicznych, które inspirowane były dziełami literackimi. Uczestnicy Targów będą mogli brać udział w panelach dyskusyjnych, debatach oraz spotkaniach z twórcami literatury. Nowością są spotkania z lokalnymi celebrytami i rozmowy z nimi na temat literatury.

Jak do tej pory największym zainteresowaniem podczas tegorocznej edycji Sajmu cieszy się Zorannah, czyli Zorana Jovanović, serbska blogerka modowa. W ciągu jednego dnia nakład jej książek wyniósł 2 tys. egzemplarzy, a halę wypełniły tysiące fanów autorki książki „Life & style”. Publikacja znalazła się na liście 10. najlepiej sprzedających się książek 60. Międzynarodowych Targów Książki.

W związku z akcją „Dbajmy o język serbski” (Negujmo srpski jezik) każdego dnia odbywa się quiz dla wszystkich odwiedzających targi, a dla każdego przewidziane są nagrody, więc jeśli nie macie planów na nadchodzący weekend, zapraszamy do Belgradu!

źródła: sajamknjiga.rs, novosti.rs, blic.rs, mondo.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE