Home / Kultura / Festiwale / Kosowo: Ruszył Festiwal Skena UP
Źródło - kosovapress

Kosowo: Ruszył Festiwal Skena UP

Sto filmów i jedenaście spektakli teatralnych z całego świata bierze udział w kolejnej edycji festiwalu filmowego Skena UP w Prisztinie. Impreza artystyczna rozpoczęła się 5 grudnia i potrwa do 11 grudnia.

Dyrektor Centrum Kinematografii Kosowa, Arben Zharku podczas konferencji prasowej ogłosił, że Międzynarodowy Festiwal Teatru i Filmu Skena UP z każdym rokiem przyciąga coraz większą uwagę i zainteresowanie scenarzystów z wielu stron świata. Dodał, że spośród licznych zgłoszeń, które napłynęły do Kosowa, wybrano jedenaście przedstawień teatralnych i sto produkcji filmowych.

W ramach festiwalu odbywają się także zajęcia i szkolenia, wśród których największe znaczenie mają warsztaty scenariuszowe.

Festiwal ma znaczący wkład w edukację artystów zarówno z Kosowa, jak i z pozostałych państw uczestniczących w wydarzeniu.

Tegorocznym ekspertem ds. filmu i teatru, który bierze udział w prowadzeniu warsztatów scenariuszowych, jest dziekan szkoły filmowej FAMU w Pradze, Pavel Jech.

Jurorami festiwalu są natomiast aktorzy różnych narodowości. Jednym z nich jest rumuński artysta George Pistereanu, nagrodzony podczas Festiwalu Berlinale.

Centrum Kinematografii Kosowa we współpracy z Ministerstwem Kultury, podpisało umowę umożliwiającą kosowskim studentom otrzymanie stypendium i naukę na Wydziale Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Tekst i zdjęcie: kosovapress.com, tłum. i red. Ksenia Buze

KOMENTARZE