Home / Bałkany / Albania / Ruszył projekt Unii Europejskiej wspierający współpracę bałkańskich przedsiębiorstw
Chorwacja w UE - zamirzine.net

Ruszył projekt Unii Europejskiej wspierający współpracę bałkańskich przedsiębiorstw

 

‘Growing Together – Young Entrepreneurs’ to projekt finansowany przez Unię Europejską wspierający współpracę międzynarodową młodych przedsiębiorców z regionu Bałkanów i Unii Europejskiej. W projekcie bierze udział trzydzieści firm z Chorwacji, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Włoch, Kosowa, Macedonii, Słowenii, Serbii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Głównym celem projektu jest promocja szans, które otwierają się przed Chorwacją dzięki wejściu do Unii.  Zadaniem przedsięwzięcia jest wsparcie regionalnej, ponadnarodowej współpracy między firmami ze szczególnym uwzględnieniem aspektu innowacyjności i kreatywności w przedsiębiorczości. Bezpośrednim wynikiem przedsięwzięcia ma być regionalna sieć młodych, współpracujących ze sobą właścicieli firm.

Projektowi patronuje Stefan Füle, Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Poszerzenia i Polityki Sąsiedztwa. W klipie promującym ideę podkreśla, że wejście Chorwacji do UE jest wynikiem ogromnego i konsekwentnego wysiłku, a także licznych trudnych reform, których korzystne rezultaty odczują Chorwaci oraz chorwacka gospodarka. ‘Doświadczenia obecnych krajów członkowskich Unii pokazują, że przed Chorwacją otworzą się nowe możliwości. Najważniejsze z nich to współpraca w ramach wspólnego rynku wewnętrznego. Z tego aspektu najbardziej skorzystają  młode innowacyjne firmy’ – podkreśla Stefan Füle. Zdaniem komisarza przystąpienie do Unii znacznie wzmocni współpracę w regionie, a także zatrzyma talent na Bałkanach. ‘Bałkany Zachodnie zbyt długo były znane jako region opuszczany przez mądrych młodych ludzi. Mam nadzieję, że teraz kiedy przed całym regionem stoi silna europejska perspektywa, to przekonanie się zmieni’ – dodaje Stefan Füle. Podobnie twierdzi odpowiedzialny za projekt po stronie Unii Richard Masa oraz Hrvoje Marušić, pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Stosunków z Unią Europejską. Obaj podkreślają, że odważni, zaradni  i niezależni przedsiębiorcy powinni upatrywać w Unii szanse, nie zagrożenia.

 Źródło: tportal.hr 

 

About Anna Erdmanska

KOMENTARZE