Home / Polityka / Rząd o współpracy Słowenii w operacji NATO w Afganistanie

Rząd o współpracy Słowenii w operacji NATO w Afganistanie

Słowenia najpewniej wycofa się z Afganistanu pod koniec 2014 roku wraz z zakończeniem operacji wojskowych w tamtejszym regionie. Rząd w Lublanie poruszył kwestię udziału swoich sił w ramach NATO i swoją ostateczną decyzję podejmie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, prawdopodobnie jeszcze przed szczytem Sojuszu w Chicago. Takie stanowisko przedstawił generalnemu sekretarzowi NATO Andersowi Fogh Rassmussenowi minister obrony Aleš Hojs.

Na czwartkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich oraz krajów kandydujących do UE w Brukseli, słowa ministra Hojsa potwierdził szef słoweńskiej dyplomacji, Karl Erjavec. Podkreślił, iż sytuacja w Afganistanie wciąż nie jest stabilna. Podstawowe problemy to brak zaufania do instytucji wynikający z wszechobecnej korupcji oraz handel narkotykami.

Słowenia do końca października uczestniczy w przysposabianiu afgańskich sił bezpieczeństwa. Według Erjavca szczyt w Chicago określi strategię NATO wobec Afganistanu oraz nakreśli plan drugorocznej współpracy między krajami sojuszniczymi a Kabulem. Słowenia jest także zaangażowana w pomoc finansową, która w 2010 roku wynosiła 1 mln EUR, zaś w minionym roku 0,5 mln EUR. Środki te zostały przeznaczone na pomoc humanitarną, miedzy innymi dla wsparcia działalności Czerwonego Krzyża, odnowienie szkoły dla dziewcząt czy centra ortopedyczne.

Źródło: dnevnik.si, delo.si, web.vecer.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE