Home / Bałkany / Grecja / Samaras: Grecja w Wielkiej Depresji

Samaras: Grecja w Wielkiej Depresji

Grecja znajduje się w Wielkie Depresji, w jakiej znalazły się Stany Zjednoczone w latach 30. ubiegłego wieku, stwierdził dziś grecki premier Antonis Samaras w rozmowie z byłym prezydentem USA Billem Clintonem.
Swój komentarz Samaras skierował dwa dni przed przybyciem do Aten grupy zagranicznych wierzycieli, którzy naciskają na dalsze oszczędności o ile Grecja, obciążona długiem zagranicznym powyżej 360 mld EUR, zamierza dalej korzystać z pomocy finansowej i uniknąć bankructwa.
Dzisiejsze spotkanie Samarasa i Clintona miało na celu omówienie możliwości przyciągnięcia do Grecji nowych inwestycji zagranicznych, które polepszyłyby nastroje gospodarcze w tym kraju. Były prezydent promował w Atenach „Inicjatywę helleńską”(„Hellenic Initiative”) – projekt przedsiębiorców greckiego pochodzenia mieszkających poza Grecją, których celem jest zwiększenie inwestycji zagranicznych w dawnej ojczyźnie oraz zbiórka 100 mln USD na pomoc greckim organizacjom charytatywnym.
Rozmowy polityków poprzedziła dzisiejsza publikacja niemieckiego dziennika „Der Spiegel”, w której stwierdzono – nie ujawniając źródła – narastające w Europie niezadowolenie z działań nowego rządu w Atenach, z powodu których MFW może wycofać się z ratowania Grecji. Ministrowie finansów Niemiec i Grecji odmówili skomentowania artykułu, w którym ponadto sugeruje się, że nowa pomoc dla Aten mogłaby wynieść od 10 do 50 mld EUR.

 

Źródło: telegraph.co.uk, athensnews.gr

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE