Home / Bałkany / Grecja / Santoryn: wizytówka Cyklad
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Santoryn: wizytówka Cyklad

Platon uważał, że Santorini ma w sobie pozostałość mitycznej Atlantydy. Mimo że istnienie tej krainy szczęśliwości to legenda, grecka wyspa na Morzu Egejskim co roku przyciąga turystów z różnych stron świata.

Santorini słynie przede wszystkim z widoku białych domów z okrągłymi, niebieskimi dachami lub okiennicami. Ten kadr znany z pocztówek, reklam turystycznych oraz przewodników to wioska Oia – perełka wyspy. Turyści przybywają tu głównie to po, by zobaczyć właśnie biało-niebieską zabudowę, pospacerować wąskimi uliczkami oraz podziwiać zachód słońca, na które tłumy czekają na wyniesieniu Kasteli.W wiosce znajduje się także kilka innych atrakcji. Główna z nich to Muzeum Morskie z modelami łodzi, działami pokładowymi czy ozdobami statków.

Typową architekturę można znaleźć również w Firze, obecnej stolicy Santorini. To właśnie tutaj najczęściej przybywają turyści dopływający promem nawet na jednodniowe wycieczki. Koniecznie trzeba odwiedzić Katedrę Św. Jana Chrzciciela, Muzeum Prehistoryczne i Stary Port oraz przejechać się kolejką linową.Warte odnotowania miejsca na krótką wycieczkę to także Akrotiri ze stacją archeologiczną oraz Pyrgos – dawna stolica wyspy z muzeum przedstawiającym życie dawnych mieszkańców Santorini.

Uwagę przyciągają także mniej typowe dla śródziemnomorskiego krajobrazu plaże. Santorini to wyspa wulkaniczna. Pamiątką po erupcji sprzed około 3600 lat jest nie tylko urwisko powstałe przez częściowe zapadnięcie się wyspy, ale także czarny i czerwony piasek na wyspiarskich plażach. Najpopularniejsza czarna plaża to Perrisa oddalona od Firy o około 15km – samo miasteczko to przede wszystkim turystyczny kurort, stąd tłok należy do codzienności. Wrażenie robi również czerwony klif górujący nad plażą Paralia Kokkini, ale także tutaj nie ma co liczyć na wypoczynek w samotności.

Turystyka nie szkodzi

Dziś Santorini podobnie jak wiele innych greckich wysp jest przede wszystkim mekką turystyki. W ostatnich latach także ślubnej – związek małżeński przybywają tu zawrzeć nie tylko obcokrajowcy, ale także sami Grecy!

Większość hoteli znajduje się w mieście Kamari nazywanym potocznie noclegownią Santorini. W pobliżu tej miejscowości znajduje się również port lotniczy. Liczne biura podróży oferują zorganizowane wczasy z bezpośrednim lotem z Polski w sezonie urlopowym. Podróżując na własną rękę, można skorzystać z promów dopływających do Firy m.in. z Krety oddalonej o około 100 km. Do Oi oraz innych miejscowości dojedziemy samodzielnie ze stolicy dzięki sensownym połączeniom autobusowym.

Jakie pamiątki przywieźć z Santorini? Na ulicach znajduje się mnóstwo straganów, gdzie można kupić typowe i nietypowe drobiazgi. Na uwagę mogą zasługiwać ręcznie malowane lub rysowane obrazki przedstawiające najpiękniejsze zakątki wyspy. Zapomnieć nie należy o tradycyjnej oliwie z oliwek oraz winie. Historia produkcji tego alkoholu na Santorini sięga XVII wieku, a ze szczepów winorośli o nazwie assyrtiko wytwarza się lekkie, wytrwane białe wino charakterystyczne dla tego miejsca.

Mimo że Santorini podzieliła los innych urokliwych greckich wysp i stała się miejscem mocno komercyjnym, nie straciła swojego nietuzinkowego uroku, nadal zachwyca mnogością kolorów i naturalnymi krajobrazami. Aby w pełni cieszyć się jej urokami, jednodniowa wycieczka do zdecydowanie zbyt mało!

Autorka: Magdalena Gajek na podstawie: santorini,  santowines.gr

KOMENTARZE