Home / Bałkany / BiH / Sarajevo Mind Map – projekt, który prosi się o wsparcie
Sarajevo Mind Map
Mat. prasowe
Sarajevo Mind Map Mat. prasowe

Sarajevo Mind Map – projekt, który prosi się o wsparcie

Tym razem naszym patronatem objęliśmy projekt Sarajevo Mind Map prowadzony przez Polki: Joannę Zielińską i Annę Kosiorowską. Sarajevo Mind Map jest interdyscyplinarnym projektem artystycznym o pamięci i przestrzeni miejskiej stolicy Bośni i Hercegowiny. We współpracy z mieszkańcami miasta dziewczyny tworzą:

- film dokumentalny o przestrzeni miejskiej Sarajewa widzianej z perspektywy miejsc, historii i emocji jego mieszkańców.

przedstawienie taneczne, którego scenografią i jednym z „aktorów” będzie video instalacja; inspirację do przedstawienia czerpiemy z wywiadów z mieszkańcami Sarajewa; video instalacja będzie zawierała części choreografii nagrane w przestrzeni miejskiej.

warsztaty taneczne, filmowe, teatralne dla młodzieży w Sarajewie, których efektem będą prezentacje w otwartej przestrzeni miasta i wystawa zdjęć oraz rysunków najmłodszych; np. podczas warsztatów filmowych razem z uczestnikami przygotowują photo-stories, które osadzone są w przestrzeni miejskiej Sarajewa.

wystawę prac stworzonych podczas warsztatów filmowych przez mieszkańców Sarajewa różnych generacji.

Ponadto projekt współtworzą wspaniali artyści z: Polski, Niemiec i Bośni i Hercegowiny, zajmujących się teatrem, tańcem, fotografią, filmem, video artem, filmem dokumentalnym, m.in.: Bianca Lucas (polska, młoda reżyserka filmowa studiująca w sarajewskiej akademii Film.Factory), Zulfikar Filandra (młody bośniacki reżyser teatralny), Mateusz Gołębiewski (operator kamery z Polski), Kim Sokolowski (tancerz z Niemiec), Ivana Gojmerac (tancerka i doktorantka z BiH), Michelle Azdajić (tancerka z USA), Amila Terzimehić (aktorka Sarajewskiego Teatru Wojennego), Igor Bosnjak (video artysta z BiH). Dziewczyny nie otrzymują wynagrodzenia, łączy je pasja do miasta, sztuki i wymiany kulturowej. Aby wesprzeć projekt wejdźcie na: https://polakpotrafi.pl/projekt/sarajevo.

Mieliśmy przyjemność obserwować, jak Sarajevo Mind Map powstaje i zapewniamy, że jest bardzo profesjonalny i dobry. Wspierając go – wspieracie nie tylko Bałkany, ale i Rodaczki, które robią nam świętną reklamę za granicą.

A oto jak pisze autorka pomysłu, Joanna Zielińska o Sarajevo Mind Map:

Pomysł projektu zrodził się cztery lata temu, kiedy w roku 2011 wybrałam się na moją pierwszą wielką wyprawę na Bałkany. Podróżowałam wówczas auto-stopem, miałam ambitny plan zwiedzenia wszystkich krajów byłej Jugosławii. Po tym jak wyjechałam z Serbii utknęłam jednak w państwie, które jak się okazało, nie ma mapy. Tak, podczas mojej pierwszej wyprawy do Bośni i Hercegowiny Google Maps nie posiadały mapy tego kraju. Był on reprezentowany przez białą plamę pomiędzy Serbią, Czarnogórą i Chorwacją, z rozrzuconymi chaotycznie punktami większych miast. Nie było tam jednak żadnych dróg, rzek, szczytów. Wjeżdżałam w kraj-widmo, z którego już symbolicznie nie znalazłam drogi powrotnej. Po latach przekonałam się, że biała plama z Google Maps jest nie tylko fizyczną reprezentacją braku, ale również symboliczną reprezentacją braku Bośni w świadomości większości Europejczyków. Jakby po tragedii ostatniej wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), świat chciał wymazać ten kraj jak wyrzut sumienia. 

Źródło: googlemaps
Źródło: googlemaps

Naszym celem jest wypełnienie symbolicznej białej plamy na mapie obrazami, historiami ludzi, emocjami, muzyką i energią Sarajewa, które przybliżą Wam to przepiękne, pełne historii i kultury miasto. Uważamy, że Europa nie powinna ograniczać się do wielkich ośrodków, takich jak Paryż, Berlin, Londyn, ale zajmować się też miastami takimi jak Sarajewo, odmiennymi, które stanowią o jej różnorodności kulturowej, religijnej, historycznej. Miastami, które wciąż mogą nas wiele nauczyć o nas samych.

Dlaczego Sarajewo? Sarajewo to wyjątkowe miasto, niegdyś nazywane europejskim Jeruzalem, mostem łączącym kulturę Wschodu i Zachodu. W promieniu kilometra spotykają tu się cztery świątynie głównych religii świata: meczet, cerkiew, kościół katolicki i synagoga. Sarajewo to również miasto dotkliwie dotknięte przez historię. Jak powiedziała Susan Sontag: Sarajewo to miasto-symbol dwudziestego wieku. To tu zamachem na arcyksięcia Ferdynanda rozpoczęła się pierwsza Wojna Światowa, stanowiąca symboliczny początek ubiegłego stulecia i tu wojną w latach 1992-1995 zakończył się dwudziesty wiek. Dziś, kiedy wspominam o Sarajewie, 90% ludzi nie ma większego pojęcia gdzie dokładnie i czego stolicą jest to miasto. Wielu kojarzy je z Serbią, niektórzy z Jugosławią, zdarzają się odważni, którzy twierdzą, że leżało w Czechosłowacji :) Wydaje się, że Sarajewo zniknęło z politycznej i kulturalnej mapy Europy. Gdzie teraz znajduje się Sarajewo na mapie europejskiej pamięci? Jaka jest jego tożsamość? Jacy są jego ludzie? Czy rzeczywiście wciąż żyją przeszłością, podziałami etnicznymi i religijnymi? Czym jest dla nich przeszłość, jaka jest teraźniejszość i jak widzą przyszłość?

O to wszystko zapytaliśmy mieszkańców Sarajewa różnych generacji, żeby uzyskać jak najszerszą perspektywę. Naszym projektem chcemy przybliżyć Wam odpowiedzi na te pytania. Chcemy pokazać, że Europa XXI wieku może wiele nauczyć się i czerpać ze spektrum doświadczeń, historii i kultury Bośni.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE