Home / Bałkany / Sarajewo gospodarzem I humanitarnego festiwalu sztuki bałkańskiej Spiritus Progenitum
Spiritus Progenitum - efm.ba

Sarajewo gospodarzem I humanitarnego festiwalu sztuki bałkańskiej Spiritus Progenitum

Pierwszy humanitarny festiwal sztuki bałkańskiej Spiritus Progenitum rozpocznie się w poniedziałek, 25 listopada w Muzeum Historycznym (Historijski muzej) w Sarajewie. Otworzy go gość specjalny z Zagrzebia – malarz Tomislav Dobrijević. Festiwal ma zbliżyć twórców z Bałkanów, tak aby przedstawili nie tylko swoje prace, ale też idee i uczucia, jakie żywią do Bałkanów jako ojczyzny. Projekt organizuje Nieformalne Stowarzyszenie Artystyczne Val, a wspierają go pozarządowa organizacja Otvorena Mreža i Muzeum Historyczne.

W skład wydarzenia wejdą wystawy, prezentacje książek, wieczory literackie i program humanitarny. Festiwal ma przezwyciężać podziały etniczne i przekazywać światu wiadomość grupy ludzi twórczych – powiedziała przewodnicząca stowarzyszenia Val, Ana Dominik Rodić.

Festiwal otworzy poświęcona urodzie Bałkanów wystawa Balkanski Duh, na którą składają się dzieła malarzy Jasmina Pehlivanovicia i Rady Babicia oraz ilustratorki Any Dominik Rodić. W trakcie otwarcia festiwalu odbędzie się też wieczór poezji, podczas którego swoje wiersze przeczytają Dragan Mučibabić, Dejan Tešić, Vedina Hodžić i Bajro Perva.

„Zar je ovo čovjek?” to tytuł retrospektywnej wystawy wojennych rysunków i obrazów Jasmina Pehlivanovicia, która zostanie otwarta 1 grudnia.

 

Źródło: klix.ba 1 i 2

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE