Home / Bałkany / BiH / BiH: Saša Tatić w finale Henkel Art.Award
AAlogo09.jpg

BiH: Saša Tatić w finale Henkel Art.Award

W Chorwacji w konkursie artystycznym Henkel Art.Award wzięło udział trzydzieści osób, natomiast w BiH do konkursu zgłosiło się dwadzieścia osób. Do dalszego etapu i rywalizacji z kolegami z regionu jury wybrało Sašę Tatić z BiH i Lalę Raščić z Chorwacji.

Po raz dwunasty spółka Henkel Central Eastern Europe (Henkel CEE) zorganizowała konkurs o nagrodę Henkel Art.Award, jedyną wszechstronną nagrodę za promocję sztuki w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. W tegorocznych półfinałach regionalnych wybrano Sašę Tatić z BiH i Lalę Raščić z Chorwacji, które będą kontynuować rywalizację podczas regionalnego finału w Austrii.

W Chorwacji do konkursu wpłynęło trzydzieści zgłoszeń, zaś w BiH dwadzieścia. Jury składające się z dyrektor Centrum Kulturowo-informacyjnego w Zagrzebiu Gabrijeli Krmpotić Kos oraz historyka sztuki i niezależnego kustosza Ivany Bago wybrało Sašę Tatić z BiH i Lalę Raščić z Chorwacji do dalszego etapu i rywalizacji z kolegami z regionu.

Prestiżowa nagroda Henkel Art.Award.2013 przypadnie artyście, który ujmie jury innowacyjnością i wyjątkowością swoich artystycznych dokonań w dziedzinie malarstwa, rysunku, fotografii, wideo i instalacji. Artyści z 23 krajów zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie oraz zaprezentowania swoich prac, dzięki czemu otrzymali szansę wygrania nagrody o wartości 35 tys. euro, która składa się z nagrody pieniężnej w wysokości 7 tys. euro oraz dwóch wystaw indywidualnych (w wiedeńskim Muzeum Sztuki Współczesnej – mumok oraz w kraju ojczystym laureata).

W tym samym czasie Henkel CEE we współpracy z wieloletnim partnerem KulturKontakt Austria przyzna również stypendia młodym wschodnioeuropejskim artystom o wartości 2 tys. euro. Zwycięzcę konkursu wybiorą uczestnicy programu Artists-in-Residence z fundacji KulturKontakt Austria.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE