Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Sbierbank wchodzi na serbski rynek

Sbierbank wchodzi na serbski rynek

Największy rosyjski bank Sbierbank, który od niedawna jest właścicielem działającego na serbskim rynku Volksbanku, od września tego roku może zacząć wprowadzać do Serbii nowy kapitał bankowy, poinformował wiceprezes Sbierbanku Siergiej Gorkow.
Jak utrzymuje Gorkow, trwają obecnie analizy dotyczące efektywnego sposobu kredytowania przemysłu i prywatnych kredytobiorców, a plan ekspansji Sbierbanku na nowe rynki finansowe dobiega końca. Rosjanie nie zamierzają jednak na razie nabywać żadnego banku w Serbii, a skupić się na „zrównoważonym wzroście”.
Węgierska filia Sbierbanku planuje w tym roku przeznaczyć 200 mln EUR na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw, rolnictwa oraz na projekty energetyczne. Część tych pieniędzy może trafić do Serbii. Wszystko zależy jednak, jak tłumaczą Rosjanie, od potrzeb klienta. Eksperci Sbierbanku zajmują się już analizą tej kwestii, a jej wyniki i łączna kwota inwestycji mają być znane właśnie we wrześniu.
Sbierbank nie ukrywa, że chce stać się «bankowym mostem» dla współpracy gospodarczej między Serbią a Rosją, Białorusią, Ukrainą oraz Kazachstanem (w tych krajach Sbierbank jest już właścicielem banków). Pragnie być również tym, który będzie finansować eksport z Serbii na rynek rosyjski.
Akcje Sbierbanku są notowane na giełdach w Moskwie (MICEX-RTS) i Londynie (LSE). Jego kapitalizacja wynosi aktualnie ponad 55 mld USD. Największym udziałowcem Sbierbanku (57,6 proc.) jest Centralny Bank Rosji (CBR).

 

Źródło: politika.rsalacrastore.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE