Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Schröder: Bombardowanie Serbii było agresją
Zbombardowane budynki w Belgradzie - b92.net

Schröder: Bombardowanie Serbii było agresją

Były kanclerz Niemiec, Gerhard Schröder, przyznał na spotkaniu tygodnika „Zeit” w Hamburgu, że bombardowanie przez wojska NATO Serbii w 1999 roku było agresją. Pretekstem do takiego wyznania była sytuacja na Krymie, o której rozmawiano. – To co się dzieje na Krymie jest łamaniem prawa międzynarodowego – powiedział, dodając, że sytuacja jest analogiczna do tej w Serbii w 1999 roku. – Wysłaliśmy tam nasze samoloty… na Serbię, i razem z siłami NATO bombardowaliśmy suwerenne państwo, na co nie było zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ – dodał. Były kanclerz Niemiec dodał, że mimo wszystko nie chce krytykować Putina, ale że nie ma wątpliwości, iż sytuacje są analogiczne i w obu przypadkach mamy do czynienia z łamaniem Karty Narodów Zjednoczonych.

Premier Serbii, Ivica Dačić, skonstatował, że oświadczenie Schrödera nie ma dla Serbii żadnego znaczenia z punktu widzenia prawa, a jedynie potwierdza to, co – jego zdaniem – wszyscy wiedzieli od dawna, a mianowicie, że bombardowanie Serbii nie było interwencją pokojową, a agresją. – Bombardowanie było przeprowadzone bez zgody Rady Bezpieczeństwa, później doszło do przyznania jednostronnie ogłoszonej niepodległości Kosowa, i cały ten proces zszedł poza prawo międzynarodowe – przypomniał Dačić. Zdaniem premiera wszyscy będą się powoływać na przypadek Kosowa, bo skoro prawo międzynarodowe zostało złamane jeden raz – może być łamane ponownie.

Szef dyplomacji Serbii, Ivan Mrkić, powiedział na konferencji prasowej w Erywaniu, gdzie przebywa na wizycie służbowej, że oświadczenie Gerharda Schrödera jest mocno spóźnione. Dodał, że Serbia  zawsze szanuje prawo międzynarodowe, niezależnie od tego, czy dotyczy ono małych, czy wielkich państw.

Źródła: novosti.rs, kurir-info.rs, tanjug.rs, mondo.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE