Home / Bałkany / Grecja / Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon odwiedził Macedonię

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon odwiedził Macedonię

Ostatnim przystankiem wizyty Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moona w czasie jego tournee po Bałkanach była Macedonia. Szef ONZ przyleciał do Ochrydy 24 lipca br. samolotem z Prisztiny. Bezpośrednio przed przybyciem Ban Ki-moona do kraju nad Wardarem dotarł też Matthew Nimetz, specjalny wysłannik ONZ ds. dialogu grecko-macedońskiego, który udał się następnie do Grecji w celu podjęcia kolejnych rozmów w sporze o oficjalną nazwę Republiki Macedonii.

Rolę gospodarza w Ochrydzie pełnił prezydent Macedonii Gjorge Ivanov. Gości powitano krótkim programem kulturalnym w willi Biljana, położonej u wybrzeży jeziora ochrydzkiego, a w spotkaniu wzięły też udział dwie grupy szkoły dla młodych liderów.

Oficjalne rozmowy Ivanov – Ban Ki-moon rozpoczęły się następnego dnia, wcześnie rano (25.07), po których odbyła się konferencja prasowa. Sekretarz Generalny ONZ zapowiedział wówczas, że osobiście zaangażuje się w rozwiązanie sporu pomiędzy Macedonią a Grecją i w tym celu podejmie rozmowy z greckim premierem Antonisem Samarasem.

– Dołożymy wszelkich starań, aby przedyskutować ten problem z władzami greckimi. Osobiście będę próbował się skontaktować premierem Samarasem, aby móc przyspieszyć ten proces. To smutne, że dwa sąsiednie kraje nie wykorzystują w pełni swojego potencjału dla rozwoju współpracy regionalnej i wzajemnego pojednania. ONZ zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ułatwić ten proces – powiedział Ban Ki-moon na konferencji prasowej w Ochrydzie. Wypowiedź Sekretarza Generalnego ONZ miała podobny wydźwięk w czasie jego przemowy w parlamencie macedońskim w Skopju.

Ban Ki-moon spotkał się w stolicy także z premierem Nikolą Gruevskim, który odnosząc się po raz kolejny do orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, podległemu ONZ, przypomniał o konieczności poszanowania orzeczenia tej instytucji.

Wizyta Sekretarza Generalnego ONZ dodała wiary politykom w możliwość rozwiązania sporu, przede wszystkim zaś reprezentantom rządzącej VMRO-DPMNE. W ich ocenie sam przyjazd Ban Ki-moona do Macedonii to widomy znak poparcia dla tego kraju w sporze z Grecją.

Większość analityków uważa jednak, że Sekretarz Generalny powiedział to, co powiedzieć musiał i nie należy spodziewać się jakiegokolwiek przełomu w sporze.

– Byłoby to bardzo niedyplomatyczne, gdyby Szef ONZ goszcząc w Macedonii, wypowiedział się o niej w sposób negatywny. Pozytywne przesłanie jest zawsze oczekiwane przez gospodarzy – twierdzi większość analityków, w swoich wypowiedziach dla Deutche Welle.

Sceptycznie wobec szybkiego rozwiązania sporu  wypowiedziały się już też Ateny. Rzecznik greckiego MSZ Grigoris Delavekuras, stwierdził nawet, że premier Gruevski  próbował wykorzystać spotkanie z Ban Ki-moonem w celach promocji skopijskiej propagandy, opierającej się na oskarżeniach Grecji o nieefektywność w działaniach i niechęć do rozwiązania sporu. Sam minister spraw zagranicznych Dimitris Avramopoulos, na spotkaniu z asystentem sekretarza stanu Philipem Gordonem 27 lipca br. wyraził rozczarowanie, jak się wyraził, prowokacyjnymi wypowiedziami premiera Gruevskiego. Amerykański Departament Stanu po wizycie Ban Ki-moona w Macedonii otwarcie poparł ideę rozpoczęcia bezpośrednich rozmów w sprawie rozwiązania kwestii nazwy państwa.

W wyniku oskarżeń ze strony Aten, kancelaria premiera Gruevskiego wydała oświadczenie, iż w najbliższych miesiącach premier powstrzyma się od jakichkolwiek uwag dotyczących sporu o nazwę z Grecją lub podstawowych stosunków między dwoma krajami. Jednocześnie Gruevski zaprosił premiera Samarasa do odbycia dwustronnego spotkania, w dogodnym dla niego terminie.

Źródła: dw.de 1, 2, rferl.org

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE