Home / Patronat / Senada: Najnowszy film Danisa Tanovicia w kinach od 22 listopada
Senada plakat

Senada: Najnowszy film Danisa Tanovicia w kinach od 22 listopada

Polski dystrybutor filmowy SPECTATOR przedstawia najnowszy film reżysera nagrodzonej Oscarem „Ziemi niczyjej” Danisa Tanovicia – „Senada”.

PREMIERA: 22 listopada 2013

TYTUŁ ORYGINALNY: Epizoda u životu berača željeza

Produkcja: Bośnia i Hercegowina, Francja, Słowenia, Włochy

Gatunek: Dramat

Czas : 75 min.

O filmie:

Nazif, który chcąc pomóc swojej rodzinie, zajmuje się zbieraniem złomu, z trudem wiąże koniec z końcem. Dni upływają mu za poszukiwaniu żelastwa, w tym czasie jego partnerka Senada zajmuje się domem i dwiema małymi córeczkami. Niedługo urodzi trzecie dziecko.

Po powrocie do domu po pracowitym dniu Nazif znajduje dziewczynę chorą, leżącą w łóżku. Następnego dnia pożycza samochód i zawozi ją do najbliższego szpitala. Okazuje się, że dziecko, które Senada nosi w sobie, nie żyje. W jej brzuchu znajduje się pięciomiesięczny martwy płód. Sytuacja jest krytyczna – kobieta musi natychmiast zostać przetransportowana do odległego szpitala.

Senada nie ma jednak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i szpital żąda od niej zapłaty w wysokości 980 bośniackich marek. Dla zbieracza złomu to prawdziwa fortuna. Pomimo błagań Nazifa szpital odmawia przeprowadzenia koniecznej operacji. Bohaterowie wracają więc do swojego miejsca zamieszkania w centralnej Bośni i Hercegowinie.

Przez następnych dziesięć dni Nazif będzie robił wszystko, co w jego mocy, żeby ocalić życie Senady. Będzie zbierał złom, ale też szukał pomocy w instytucjach państwowych… W tym czasie doświadczą na własnej skórze, jak bezduszne jest współczesne społeczeństwo.

TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria: Danis Tanovič

Producent: Amra Bakšič Čamo, Čedomir Kolar

Montaż: Timur Makarevič

Zdjęcia: Erol Zubcevic

OBSADA
Senada: Senada Alimanovič

Nazif: Nazif Mujič

Sandra : Sandra Mujič

Šemsa: Šemsa Mujič

Festiwale:      

2013 – Berlin International Film Festival: Nagroda : Jury Grand Prix

Srebrny Niedźwiedź: Danis Tanovic

2013 – Berlin International Film Festival: Nagroda: Srebrny Niedźwiedź dla Najleszego Aktora: Nazif Mujic

2013 – Berlin International Film Festival: Nagroda Jury Ekumenicznego: Danis Tanovic

2013 – Berlin International Film Festival: Nominacja: Złoty Niedźwiedź: Danis Tanovic

Balkanistyka.org obejmuje swoim patronatem film „Senada”.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy książkę od wydawnictwa Czarne (Muhamer Bazdulj „Koncert”) oraz liczne wejściówki na pokaz przedpremierowy filmu.

Weź udział w KONKURSIE i zdobądź nagrody!

O reżyserze: DANIS TANOVIČ

Senada to piąty pełnometrażowy film Danisa Tanoviča

Jego debiutancki obraz Ziemia niczyja zdobył ponad czterdzieści nagród na festiwalach międzynarodowych – jest to jeden z najczęściej nagradzanych debiutów fabularnych w historii. Film dostał Oscara oraz Złotego Globa w kategorii najlepszy film zagraniczny, a także nagrody na najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes i w plebiscycie Europejskiej Akademii Filmowej.

Tanovič zrobił jeszcze dwa filmy o wojnie i jej konsekwencjach. Cyrk Columbia opowiada o wydarzeniach dziejących się tuż przed tym, jak konflikt dosięgnął ojczyzny reżysera – Bośni i Hercegowiny, a nakręcona po angielsku Selekcja (z udziałem Colina Farrella) dotyczy zdarzeń po zakończeniu konfliktu.

Tanovič urodził się w 1969 roku w Zenicy, wychował się natomiast w Sarajewie, gdzie studiował reżyserię w tamtejszej akademii. Podczas oblężenia miasta spędził dwa lata na linii frontu – filmował działania armii. Materiał, który nakręcił wówczas z kolegami, został użyty w wielu filmach oraz wiadomościach telewizyjnych. W 1994 roku emigrował do Belgii, aby w tamtejszej szkole kontynuować studia dotyczące filmu. Wówczas zaczął też kręcić krótkometrażówki i dokumenty.

W 2005 roku nakręcił po francusku film pełnometrażowy Piekło, jego współscenarzystą był Krzysztof Kieślowski. Wystąpiło w nim wiele francuskich gwiazd, między innymi: Emmanuelle Beart, Karin Viard, Marie Gillain, Guillaume Canet, Jacques Gamblin, Jacques Perrin, Carole Bouquet i Jean Rochefort.

FILMOGRAFIA

2013 Senada

2010 Cyrk Columbia

2009 Selekcja

2005 Piekło

2001 Ziemia Niczyja

Senada

 

About Maciej Suchorabski

KOMENTARZE