Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 8 – 14 października 2012

Serbia: 8 – 14 października 2012

Redukcja prognoz wzrostu gospodarczego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podczas ostatniego posiedzenia w Tokio obniżył prognozę wzrostu gospodarczego większości państw bałkańskich. Recesja czeka w tym roku Serbię (-0,5%). Przyszłoroczne prognozy są bardziej optymistyczne. Przewiduje się, że Serbia będzie mieć dodatni wzrost o 2%.

 

Nikolić zachęca Włochów do inwestowania

Przebywając z pierwszą oficjalną wizytą w Rzymie prezydent Serbii Tomislav Nikolić, w wywiadzie udzielonym telewizji RAI, zachęcał włoskich przedsiębiorców do inwestowania w Serbii. Nikolić zapewnił, że serbskie władze są przychylne zagranicznym inwestorom i będą ich wspierać między innymi poprzez subwencjonowanie powstających dzięki nim miejsc pracy. W czasie wizyty w Rzymie, Nikolić odbył także rozmowy z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, premierem Mario Montim oraz przewodniczącym niższej izby parlamentu Gianfranco Finim.

 

Serbskie firmy na liście 100 najlepszych w Europie Południowo-Wschodniej

Prawie 14 serbskich firm znalazło się na liście 100 najlepszych firm w Europie Południowo-Wschodniej opublikowanej na stronie internetowej SeeNews. SeeNews jest wyspecjalizowanym portalem w zakresie informacji na temat biznesu i rynków na obszarze Europy Południowo-Wschodniej. W tegorocznym rankingu najlepszych firm 9. miejsce zajęła Nafta industrija Srbije (NIS), 21. miejsce JP Elektroprivreda Srbije, 34. miejsce Telekom Srbije, 39. JP Srbijagas, 41. Železara Smederevo. Wśród serbskich przedsiębiorstw dominują firmy związane z energetyką, kolejno z dobrami konsumpcyjnymi.  Wśród stu najlepszych banków znalazła się Banka Inteza na 20. miejscu, a pośród firm ubezpieczeniowych Dunav osiguranje. (pressonline.rs)

 

Rosja i Serbia podpisały kontrakt gazowy

Przedstawiciele rządów Serbii i Rosji podpisali 13 października w Belgradzie porozumienie o dostawach rosyjskiego gazu ziemnego, poinformowały agencje prasowe obu krajów. Zawarty kontrakt ma – zdaniem Belgradu – zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Serbii. Serbskie media podają, że dzięki zawartemu kontraktowi, Serbia od przyszłego roku mogłaby liczyć na obniżenie ceny za 1000 m3 gazu z 470 USD na 420 USD. Warunkiem jest jednak spłata przez stronę serbską do końca 2014 r. starego długu w wysokości 30 mln USD, rozłożona na trzy raty po 10 mln USD.

 

Rosjanie zainteresowani hutą stali Smederevo

Rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo Uralvagonzavod (UVZ) jest zainteresowane kupnem huty stali Smederevo. Jak donosi moskiewski dziennik Kommiersant rosyjska firma nie miała zamiaru brać udziału w oficjalnej aukcji. W założeniach spółki jest przejęcie huty bezpłatnie w zamian za inwestycje i modernizację przedsiębiorstwa. Sekretarz stanu w serbskim Ministerstwie Finansów Aleksandar Ljubić zaznaczył, iż rząd ma zamiar zatrzymać 25% udziałów, a od przyszłego strategicznego partnera będzie domagał się utrzymania dotychczasowych miejsc pracy.

 

Gorenje buduję kolejną fabrykę

Przedstawiciele słoweńskiej firmy Gorenje są zadowoleni z dotychczasowej współpracy z serbskim rządem. Wyrazem tego jest ich deklaracja o zamiarze zwiększenia produkcji na terenie Serbii. Kolejna fabryka produkująca sprzęt gospodarstwa domowego miałaby powstać w Starej Pazovej. Początek produkcji jest przewidziany na luty 2013 roku.

 

Fabryka butów Geox we Vranju da pracę ponad 1000 osobom

Minister finansów i gospodarki Mlađan Dinkić podpisał wczoraj we Vranju z prezesem firmy obuwniczej Goex Mario Morettim Polegato porozumienie o środkach na kluczowe inwestycje. W fabryce we Vranju pracę znajdzie 1250. Na jej budowę Włosi zamierzają przeznaczyć 15,8 mln EUR, poinformowało ministerstwo finansów i gospodarki.

 

Ceny mieszkań w krajach Bałkanów Zachodnich

Według danych Agencji Anadolija (AA), która zebrała informacje na temat cen nieruchomości na Zachodnich Bałkanach, najdroższe mieszkania znajdują się w Belgradzie. Średnia cena mieszkania w Belgradzie za metr kw. wynosi 1250 EUR (od 1000 do 25000 EUR w zależności od lokalizacji). Średnia cena mieszkania w Serbii spadła o ok. 250 EUR, w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

Unia Europejska wspiera małe przedsiębiorstwa

Przy wsparciu UE ponad 300 małych przedsiębiorstw w Serbii będzie miało okazję udoskonalać swoją działalność poprzez szereg szkoleń. Zintegrowany program wsparcia dla innowacji (IISP), jest finansowany przez Unię Europejską przy współpracy z Ministerstwem Finansów i Gospodarki, Krajowej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Edukacji, Nauki i Rozwoju Technologicznego. Celem programu jest stymulowanie innowacji technologicznych w małych i średnich przedsiębiorstw poprzez bezpłatne szkolenia. (mondo.rs)

 

Elektrociepłownia „Nikola Tesla” przeznaczy 600 mln EUR na ochronę środowiska

Do 2017 r. elektrociepłownia „Nikola Tesla” (TENT) przeznaczy 600 mln EUR na program ochrony środowiska w regionie. Najważniejszym projektem będzie budowa instalacja odsiarczania spalin w elektrociepłowni. Projekt zostanie zrealizowany przy współpracy z japońskim rządem, który przeznaczy na ten cel 250 mln EUR. (24sata.rs)

 

Opracowała: Karolina Maciąga

 

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE