Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 1 – 7 października 2012

Serbia: 1 – 7 października 2012

Od 1 października wyższy VAT oraz akcyza na paliwo i papierosy

Od 1 października podatek VAT w Serbii zamiast dotychczasowych 18% wynosi 20%. Zmiany nie objęły jednak stawki VAT na podstawowe produkty – ta pozostanie niezmieniona, czyli wynosi 8%. Dzięki podwyżce podatków, ministerstwo finansów spodziewa się wpływu dodatkowych 350 mln EUR do kasy państwa.

 

Niemcy głównym partnerem handlowym

Z raportu Państwowego Urzędu Statystycznego Serbii wynika, że najważniejszym partnerem handlowym Serbii i jednym z najważniejszych partnerów inwestycyjnych kraju są Niemcy. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku eksport towarów wyniósł 858,4 mln USD, a wartość towarów importowanych wyniosła 1,38 mld USD. Wśród najważniejszych towarów eksportowanych na rynkach zagranicznych królują maszyny i urządzenia oraz środki transportu.

 

Wykorzystano 8 mld EUR dotacji

Zastępca dyrektora Kancelarii ds. Integracji Europejskiej, Ognjen Mirić,  poinformował, że od roku 2000 Serbia otrzymała 8 mld EUR dotacji. Najwięcej zainwestowano w infrastrukturę (2,2 mld EUR), energetykę (1,6 mld EUR), dotacje budżetowe (1,3 mld EUR), rozwój gospodarki oraz małych i średnich przedsiębiorstw (737 mln EUR), lokalne samorządy (523 mln EUR), świadczenia socjalne (479 mln EUR). Wysokość dotacji nie jest jednak wystarczająca, aby pokryć wszystkie potrzeby w zakresie edukacji, transportu i ochrony środowiska, dlatego też zadłużenie Serbii jest nieuniknione.

 

Przyznano certyfikaty za społeczną odpowiedzialność biznesu

Krajowa Agencja Rozwoju Lokalnego (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj – NALED) przyznała we wtorek (2. 10. 2012r.) certyfikaty CSR. Wśród szczęśliwców, którzy otrzymali wyróżnienie za spełnianie najwyższych standardów w zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu znalazły się: Coca-Cola HBC, Eurobank EFG, Holcim, Sunce Marinković i Tigar. Wymienione przedsiębiorstwa spełniły ponad trzy czwarte ze 119 warunków dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

Słowenia, Serbia i Chorwacja zakładają spółkę kolejową

Lublana, Zagrzeb i Belgrad podpisały w piątek w serbskiej stolicy deklarację, na mocy której zobowiązały się do założenia spółki kolejowej, służącej zwiększeniu konkurencyjności Korytarza 10. Chorwacja w modernizację swoich linii zamierza zainwestować ok. 300 mln EUR, w większości pochodzących z funduszy europejskich. Z kolei Serbia na modernizację infrastruktury przeznaczy 135 mln EUR z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

 

Chorwacko-serbska „wojna cukrowa”

Minister Rolnictwa Goran Knežević ogłosił decyzję o wstrzymaniu eksportu m.in. uprawianych w Serbii buraków cukrowych, oczekujące na zakontraktowane dostawy tego warzywa chorwackie cukrownie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Zakaz, uzasadniany przez serbską stronę koniecznością ochrony rodzimego rynku i tamtejszych producentów cukru, którzy z powodu wyjątkowej tegorocznej suszy i niższych o ponad 50% plonów mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, może okazać się katastrofalny w skutkach dla trzech chorwackich cukrowni, którym w ciągu najbliższych 5 – 6 dni grozi utrata ponad 10 mln EUR.

 

Budowa elektrowni jądrowej w 2015 r.?

Przewodniczący SANU (Serbska Akademia Nauki i Sztuki) Nikola Hajdin na konferencji „Człowiek i jego środowisko” ogłosił, że w Serbii może dojść do uchylenia moratorium na budowę elektrowni jądrowych i uczestnictwa w projektach związanych z energią nuklearną. Taki dokument został podpisany po tragedii w Czarnobylu i ma obowiązywać do 2015 roku. Hajdin podkreślił, że stale rosnące zapotrzebowanie na energię sprawia, iż niezwykle istotnym staje się problem rozwoju technologii zwiększających bezpieczeństwo pracy elektrowni jądrowych oraz sprawa odpowiedniego składowania odpadów radioaktywnych.

 

Zgoda na połączenie dwóch banków

Narodowy Bank Grecji (NBG), ogłosił przetarg publiczny na połączenia ze swoim największym konkurentem Eurobank. Bank ten powstanie po połączeniu dwóch instytucji finansowych, przeżywających trudności ze względu na kryzys finansowy. Połączenie współpracy doprowadzi do sytuacji, w której bank stanie się trzecim co do wielkości bankiem w Serbii. Fuzja dwóch banków na rynku serbskim o łącznej wartości 268 mld RSD będzie stanowić 9,5% udziałów na serbskim rynku bankowym. (mondo.rs)

 

Serbia rozpocznie budowę Gazociągu Południowego

Dyrektor generalny serbskiej spółki gazowej Srbijagas Dušan Bajatović zapowiedział, że Serbia będzie pierwszym krajem, który rozpocznie prace zimne w ramach realizacji projektu Gazociągu Południowego. W dalszych planach spółki jest rozpoczęcie drugiej fazy budowy podziemnych magazynów gazu w miejscowości Banatski Dvor i Srpski Itebej. (politika.rs)

 

Opracowała: Karolina Maciąga

 

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE