Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 1 – 9 października 2011 r.

Serbia: 1 – 9 października 2011 r.

9 października 2011 r.
Zły stan serbskiej infrastruktury drogowej
Podczas ostatniej wizyty w Belgradzie zastępca szefa delegacji UE Adriano Martins ocenił, że infrastruktura drogowa w Serbii wciąż jest w kiepskim stanie, ale sytuacja i tak poprawiła się w ostatnich latach. 55% serbskich torów kolejowych zostało wybudowanych pod koniec XIX wieku. W ubiegłym stuleciu Serbia otrzymała 1,362 mld euro międzynarodowej pomocy na cel rozwoju transportu, ale nie była to wystarczająca kwota na zmodernizowanie infrastruktury. Jako przykład szkodliwości tego faktu dla ogólnego rozwoju państwa podano Nowy Pazar, który nie jest w stanie wykorzystać swojego potencjału właśnie z powodu złego połączenia dróg i niewystarczającej infrastruktury. (beta.rs)

8 października 2011 r.
Zastava Metal rozpocznie produkcję mocowań do kolektorów
Przedsiębiorstwo Zastava Metal z Resavicy (gmina Despotovac) podpisała z niemiecką firmą Doma kontrakt na produkcję mocowań do paneli słonecznych. Produkcja rozpocznie z początkiem listopada, a pierwsza pula wyniesie około 6.000 sztuk uchwytów o łącznej wartości 240.000 euro. W Maju niemiecki rząd podjął decyzję o zamknięciu elektrowni jądrowych po 2020 roku i przejściu na naturalne i odnawialne źródła energii. Według dyrektora Zastava Metal Srđana Milanovicia oznacza to, że uchwyty są przyszłością tego przedsiębiorstwa.
– W zeszłym roku wzięliśmy udział w próbnym programie, podczas którego wyprodukowaliśmy 5.000 sztuk mocowań. Niemcy byli zadowoleni, dlatego będziemy kontynuować produkcję i mamy nadzieję, że uda nam się poszerzyć działalność – powiedział Milanović dodając, że Zastava Metal będzie jednym z dwóch serbskich przedsiębiorstw produkujących takie mocowania.
Produkcja około 70% towarów w Zastava Metal odbywa się na górniczych sprzęcie. W ofercie firmy znajdują się również kotły na ciekłe paliwo, których rocznie produkuję się ok. 200 sztuk oraz szpule do przewodów telefonicznych, przeznaczone na eksport do Stanów Zjednoczonych. (beta.rs)

7 października 2011 r.
Rekordowa wartość inwestycji w Nowym Sadzie
Burmistrz Nowego Sadu Igor Pavličić poinformował, że obecnie miasto znajduje się w najlepszym cyklu inwestycyjnym w swojej historii. Trwają prace nad budową dwóch bulwarów, a wkrótce rozpocznie się wznoszenie nowego mostu na Dunaju. Druga część Somborskiego bulwaru liczy 790 metrów, a jego wartość ocenia się na 330 mln dinarów (ok. 3,2 mln euro). W ramach tej inwestycji zostanie wybudowane rondo, które wspomoże również bulwar Europy, Cara Lazara, jak i Cara Dušana, co w dużym stopniu rozładuje ruch w mieście, ale i wyjazdy na drogi międzynarodowe. (balkans.com)

Podrożał węgiel z Kolubary
Od soboty węgiel z basenu górskiego Kolubara będzie droższy o ok. 10%. Jego cena waha się między 6.500 a 10.500 tys. RSD za tonę (ok. 65 do 150 euro). Węgielz Kovina również podrożał, o ok. 10%, a zapowiadany jest także wzrost cen drzewa opałowego. Cena surowca w krajowych kopalniach wzrosła w tym roku o 25-30%, a duże zapotrzebowanie w regionie spowodowało wzrost cen węgla z importu. Tona oleju z Banovicia kosztuje 15.000 RSD, a kamiennego węgla z Rosji 18.000 RSD. (balkans.com)

6 października 2011 r.
Rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy mostu Zemun-Borča
Po północnej stronie Dunaju, w miejscowości Borča, rozpoczęto budowę mostu pomocniczego, z którego robotnicy chińskiego przedsiębiorstwa Road and Bridge Corporation, w styczniu następnego roku, rozpoczną ustawianie kolumn głównego przęsła mostu Zemun-Borča. Inżynierowie poinformowali, że konstrukcja mostu pomocniczego zostanie wzniesiona także po zemuńskiej stronie, tak aby umożliwić efektywną budowę głównego przęsła. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na terenie o powierzchni 4 tys. m2 wzniesiono obóz, w którym mieszczą się budynki biurowe, stołówki i domy robotnicze. (emg.rs)

5 października 2011 r.
Zniesiono cło na śrut sojowy
Minister Rolnictwa i Handlu Dušan Petrović poinformował, że Rząd Serbii zdjął wszystkie cła i opłaty na import śrutu sojowego. Wpłynie to na zmniejszenie kosztów produkcji żywności a tym samym i cenz gotowych produktów – mięsa i jego przetworów. Prezes grupy producentów pasz Dragoslav Milisajević ocenił, że ceny jaj, mięsa i mleka w najbliższych miesiącach spadną od 10 do 15%. Decyzja o zniesieniu wszystkich obciążeń finansowych na ten produkt, stanowiący 20% składu pasz dla zwierząt, rząd podjął na wczorajszym posiedzeniu. Dotychczas opłaty importowe wynosiły 6,2% z krajów UE i 12,3% z Turcji oraz krajów EFTA 12,3% (emg.rs)

3 października
W 2011 roku 6-proc. Wzrost liczby turystów
Serbska Izba Turystyki ogłosiła, że od stycznia do sierpnia 2011 roku w Serbii przebywało około 1,4 mln turystów, zatem 6% więcej, niż w adekwatnym okresie ubiegłego roku. Dane Urzędu Statystycznego Serbii pokazują, że liczba turystów krajowych wyniosła 900.837, czyli 64% ogólnej liczby i 2% więcej, niż rok temu. W tym samym czasie Serbię odwiedziło 509.559 obcokrajowców, a to już 14-proc. wzrost. Wzrost liczby noclegów w 2011 roku wyniósł 9%. (emg.rs)

2 października
Serbski szczyt gospodarczy
Jutro w Belgradzie rozpocznie się Szczyt gospodarczy Serbii, podczas którego będą toczyły się rozmowy o wyzwaniach stojących na drodze do Unii Europejskiej, wpływie światowego kryzysu na serbską gospodarkę, stabilności makroekonomicznej, rozwoju serbskiej ekonomii, zagranicznych inwestycjach, udziale polityki w przemyśle czy wreszcie o ochronie środowiska. Wśród uczestników pojawią się wicepremier Božidar Đelić, gubernator Narodowego Banku Serbii Dejan Šoškić, minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić, minister ekonomii Nebojša Cirić, premier Wojwodiny Bojan Pajtić czy specjalny sprawozdawca Parlamentu Europejskiego Jelko Kacin. (emg.rs)

1 października
Możliwa podwyżka ceny gazu
Dyrektor generalny Srbijagas Dušan Bajatović zapowiedział, że do  1 października rząd Serbii poinformuje o ewentualnej zmianie ceny gazu. Przedsiębiorstwo Srbijagas jest przygotowane na każdy scenariusz, jednak ostrzega, że jeśli ceny nie pójdą w górę, pojawi się problem z brakiem środków na spłacenie gazu. Jednocześnie w przypadku podrożenia, władze lokalne będą żądały podniesienia cen usług grzewczych, co z kolei zakłóci istniejącą sytuację makroekonomiczną. Bajatović dodał, że zużycie gazu nie spada, a w zeszłym roku liczba odbiorców tego paliwa wzrosła o 20.000. (tanjug.rs)

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE