Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Serbia: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Bruksela o kandydatach do UE. Data dla Serbii w 2013 r.?

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE na spotkaniu w Brukseli pozytywnie ocenili postępy w związku z procesami integracyjnymi Serbii. Rada Europejska podczas irlandzkiej prezydencji w pierwszej połowie 2013 r. zaproponuje Serbii otwarcie negocjacji, jeśli tylko Belgrad będzie kontynuował reformy i dokona kolejnych postępów w dialogu z Prisztiną. Od Serbii oczekuje się dalszego wypełniania kryteriów kopenhaskich, które dotyczą kwestii rządów prawa, walki z korupcją, wolności słowa, przekonań i mediów, współpracy regionalnej i stosunków dobrosąsiedzkich.

 

Przyjęto budżet Belgradu na 2013 r.

Rada Miasta Stołecznego Belgradu przyjęła w piątek (14 grudnia) budżet na 2013 rok. Przewidziano w nim, że łączne środki miasta oraz jego gmin w przyszłym roku będą wynosiły 91,3 mld RSD, natomiast deficyt budżetu miejskiego będzie wynosił 3,9 mld RSD. W budżecie Belgradu na 2013 rok dla samego miasta stołecznego przewidziane jest 87,98 mld RSD, natomiast dla jego gmin – 11,167 mld RSD.

 

USAID będzie wspierać serbską gospodarkę

Przewodnicząca Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID – United States Agency for International Development) w Serbii Suzan Kosinski Fric w nadchodzącym roku będzie dysponować 24 mln USD na działalność w Serbii. Od 2001 r. USAID na bieżąco wspiera gospodarczy i demokratyczny rozwój Serbii. W 2013 r. USAID będzie się skupiać na poprawie rozwoju biznesu, regionalnych programach rozwoju gospodarczego i bezpośrednim wsparciu przedsiębiorstw w południowej Serbii i Sandżaku. (beta.rs)

 

Brefort przewiduje wzrost zagranicznych inwestycji w 2013 r.

W przyszłym roku w Serbii można będzie odnotować wzrost zagranicznych inwestycji. Takie przekonanie wyraził Loup J. Brefort, dyrektor kancelarii Banku Światowego w Serbii na konferencji dotyczącej wyzwań, jakie będą stały przed przedsiębiorstwami i instytucjami finansowymi na serbskim rynku w 2013 roku. Według dyrektora kancelarii Banku Światowego wzrost PKB w przyszłym roku w Serbii może wynieść od 1 proc. do 1,5 proc. Przyczyni się do tego przemysł rolniczy i produkcja samochodów marki “Fiat” w Kragujevacu.

 

Serbię i Bułgarię połączy nowy gazociąg

Premierzy Serbii i Bułgarii, Ivica Dačić i Bojko Borisow podpisali porozumienie w sprawie budowy gazociągu między Serbią a Bułgarią. Rurociąg będzie miał 180 km długości i pozwoli na przesyłanie w obydwie strony 1,8 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Koszty inwestycji mogą sięgnąć prawie 120 mln EUR. Znaczące dofinansowanie obiecuje Unia Europejska. Projekt ma zostać zrealizowany do 2015 roku. (politika.rs)

 

Zmiany w prawie o przedsiębiorstwach publicznych

Parlament Serbii przyjął dziś ustawę dotyczącą funkcjonowania przedsiębiorstw publicznych. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadzają nowe przepisy, jest punkt mówiący, iż dyrektorzy tego typu placówek będą odtąd wybierani jedynie poprzez publiczne konkursy.

 

Serbia poszukuje partnera dla Galeniki

Podczas koalicyjnych konsultacji w serbskim rządzie ustalono, iż obecna sytuacja państwowej firmy farmaceutycznej „Galenika” jest niestabilna i trzeba podjąć zdecydowane kroki zmierzające do jej poprawy. Ministerstwo Finansów i Gospodarki planuje zorganizowanie międzynarodowego przetargu na początku 2013 roku. Będzie on miał na celu znalezienie strategicznego partnera dla serbskiego przedsiębiorstwa i zapewnienie mu stabilnej przyszłości. W 2012 r. długi przedsiębiorstwa wzrosły do 26 mln EUR.

 

Zakończono negocjacje dotyczące kredytu na budowę dworca Prokop

Przedstawiciele władz Serbii oraz Kuwejckiego Funduszu na rzecz Arabskiego Rozwoju Ekonomicznego (KFAEB) podpisali umowę o kredycie w wysokości 25 mln EUR na budowę dworca kolejowego “Prokop” w Belgradzie. Serbia otrzymała pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach – stałej stopie procentowej 3 proc. rocznie, okresie spłaty wynoszącym 18 lat oraz okresie karencji równym 4 lata.

 

Zakończył się pierwszy etap prac w elektrociepłowni Kostolac

11 grudnia w elektrociepłowni Kostolac zakończył się prace nad modernizacją bloku B2, którego moc wynosi 350 MW. Działania związane z unowocześnianiem i zwiększeniem efektywności tej części elektrociepłowni trwały 8 miesięcy, zaś znaczna część wykorzystanych środków pochodziła z kredytu udzielonego Serbii przez chiński bank Eksem, którego wysokość wynosiła 64 mln USD. W prace w placówce w Kostolcu zaangażowana jest największa państwowa spółka energetyczna w Serbii „Elektroprivreda Srbije” (EPS).

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE