Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 10 – 16 października 2011 r.

Serbia: 10 – 16 października 2011 r.

16 października 2011 r.
Na targach motoryzacyjnych w Nowym Sadzie sprzedano 240 samochodów
Podczas 11. targów motoryzacyjnych „Auto Show – Novi Sad”, które zakończyły się w niedzielę, sprzedano 240 samochodów, czyli około 20% więcej, niż rok temu. Zadowoleni z wyników sprzedaży organizatorzy podkreślali, że wbrew pozorom, większe zainteresowanie wzbudzały auta ekskluzywne. Większość klientów, którzy zdecydowali się na zakup, skorzystało z leasingu finansowego. Na targach zaprezentowano 31 nowych modeli od ponad 100 producentów. (beta.rs)

Serbia czeka na Apple iPhone
Smartfony mają w Serbii coraz więcej fanów, mimo że ceny często przewyższają średnią krajową płacę. Użytkownicy urządzeń mobilnych nie pozostają w tyle za światowymi trendami, a rynek jest regularnie zaopatrywany. Jednak w czasie, gdy ludzie na całym świecie czekają w długich kolejkach, aby nabyć najnowszą wersję iPhone 4S, Serbowie muszą wybierać spośród telefonów innych producentów. Powodem jest nie tylko cena, która jest przewyższa możliwości finansowe statystycznego mieszkańca, ale przede wszystkim to, że telefonów marki Apple na razie nie można nabyć u żadnego z serbskich operatorów.
Telekom Srbiija prowadzi obecnie rozmowy z przedstawicielami Apple w sprawie wprowadzenia iPhone’ów do swojej oferty, ale nie wiadomo kiedy przypuszczalnie  W tej sytuacji szczególny nacisk kładzie się na zróżnicowaną ofertę smatrfonów innych producentów, na które użytkownicy decydują się głównie z powodu ceny, designu czy upodobania do konkretnej marki. W sklepach firmowych Telekom oferuje różne modele HTC, Samsung, LG, Sony Ericsson i Huawei, a najbardziej pożądane są te, obsługujące platformę Android. Inny operator, Telenor, posiadający iPhone w ofercie skierowanej na rynek norweski, wciąż nie potrafi określić, kiedy urządzenia będą mogły trafić do rąk serbskich użytkowników. Klienci tego operatora najchętniej wybierają marki BlackBerry i Nokia.
Najmłodszy operator na serbskim rynku Vip Mobile, który jako pierwszy na Bałkanach wprowadził smart fon LG Optimus 3D, także zamierza wprowadzić do swojej oferty telefony marki Apple. Ogromna część abonentów Vip to właśnie użytkownicy smart fonów. Najchętniej kupują modele: Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy II, Samsung i5500 i HTC Sensation, dostępne w korzystnych cenach w ramach abonamentu. (tanjug.rs)

15 października 2011 r.
Oddano do użytku drugi generator w hydroelektrowni Bajina Bašta
Zakończyła się modernizacja drugiego generatora w centralnej hydroelektrowni „Bajina Bašta”. Podczas dzisiejszego uruchomienia doradca premiera ds. energetyki Petar Škundrić zapowiedział, że potrzebna będzie budowa nowego, piątego, generatora. Żywotność hydroelektrowni po modernizacji oszacowano na 30-40 lat. W tym samym czasie rozpoczynają się prace usprawniające nad trzecim generatorem. Wartość przedsięwzięcia wyniesie 77 mln euro. Po zakończeniu prac nad wszystkimi czterema generatorami całkowita moc zostanie zwiększona z 368 do 420 megawatów, co zagwarantuje zwrot kosztów,. Po ubiegłorocznym oddaniu pierwszego zmodernizowanego generatora, przychód elektrowni zwiększył się  o 1,4 mln euro. (tanjug.rs)

14 października 2011 r.
Konferencja na temat odnawialnych źródłach energii
Konferencja „Inwestycje w odnawialne źródła energii – prezentacja miast o największym potencjale” odbędzie się dziś w Belgradzie. Z uczestnikami spotka się między innymi wicepremier rządu Verica Kalanović. Organizatorzy zapowiedzieli również przybycie specjalnego doradcy prezydenta ds. energetyki Petra Škudricia, zastępcy dyrektora Agencji ds. Inwestycji i Promocji Eksportu (SIEPA) Gorana Džaficia, przewodniczącej  Środkowoeuropejskiego Forum Rozwoju (CEDEF) Jovanki Arsić-Karišić. Wydarzenie będzie dla firm z branży energetycznej, instytucji państwowych i mediów okazją do zapoznania się z potencjałem serbskich miast w dziedzinie energii odnawialnej. (tanjug.rs)

13 października 2011 r.
Spadek sprzedaży nowych samochodów
Sprzedaż nowych samochodów zmniejszyła się w Serbii prawie o 20%. Dokładniej, w pierwszych dziewięciu miesiącach b.r. sprzedano 25.230 pojazdów osobowych, czyli  5 tys. mniej niż w adekwatnym okresie ubiegłego roku. W porównaniu do roku 2009, kiedy sprzedano 31.300 nowych samochodów czy 2008,  kiedy ich liczb wyniosła 43.800, obserwowany jest poważny problem dealerów samochodowych. Spadek wrześniowy (2.190 sprzedanych pojazdów) w porównaniu do sierpnia (2.254) jest nieznaczny, ale wyraźnie widać tendencję spadkową sprzedaży, i choć działań marketingowych i promocji jest tyle, co nigdy do tej pory, ciężko będzie w najbliższym okresie zwiększyć sprzedaż. (balkans.com)

12 października 2011 r.
Portugalia będzie wspierać w staraniach o środki unijne na rzecz przemysłu wodnego
Państwowe Przymierze na Rzecz Lokalnego Rozwoju Ekonomicznego (NALED) ogłosiło wczoraj, że wspólnie z portugalskimi inwestorami będzie zabiegać o środki unijne na projekty z obszaru przemysłu wodnego. Zdobyte pieniądze miałyby zostać przeznaczone na rozwój w serbskich gminach. Portugalczycy są zainteresowani inwestycjami w zakresie przetwórstwa wody, nawadniania oraz budowy małych elektrowni wodnych. Przedstawiciele siedmiu firm z Portugalii gościli w Serbii przez trzy dni, podczas których rozmawiali z przewodniczącymi ministerstw i państwowych przedsiębiorstw. (serbia-business.com)

11 października 2011 r.
Krótsze życie, niższe pensje
Przeciętny Serb żyje sześć lat krócej i zarabia pięć razy mniej od statystycznego mieszkańca Unii Europejskiej. Informacje podane przez magazyn Press, dzień po ogłoszeniu raportu Komisji Europejskiej, mówią, że poziom życia statystycznego mieszkańca Serbii jest ponad dwukrotnie niższy w stosunku do poziomu życia obywateli UE. Aktywność zawodowa w Serbii drastycznie spada wraz z wiekiem, a stopa bezrobocia jest nie tylko jedną z najwyższych w Europie (22,2%), ale znajduje się nawet pierwszej światowej dziesiątce. O ile przyrost naturalny jest niewiele niższy od średniej europejskiej, zmartwieniem powinna być wysoka śmiertelność. (balkans.com)

10 października 2011 r.
Zielone światło dla inwestycji w Iraku
Ambasador Iraku w Serbii Falah Abdulsada zachęca serbskie przedsiębiorstwa budowlane do zwiększenia współpracy z Irakiem. Jak powiedział, stosunki polityczne między dwoma państwami są  bardzo dobre, a w kraju, który przez lata był niszczony działaniami wojennymi, jest wiele do zrobienia. Abdulsada podkreślał również, że iracki budżet na lata 2011-2012 dysponuje największymi środkami w historii i jest to doskonały moment do składania ofert przez serbskich inwestorów. (balkans.com)

Opracowała:  Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE