Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 10 – 16 września 2012 r.

Serbia: 10 – 16 września 2012 r.

Rząd przyjął poprawki w projekcie budżetu na 2012 r.

Rząd Serbii zaakceptował projekt budżetu na 2012 r., jak również pakiet 12 ustaw, które mają uporządkować kwestię finansów publicznych i zapobiec zapaści systemu finansowego. Ivica Dačić, Premier Serbii zapowiedział minimalne zwiększenie podatku akcyzowego oraz zapewniał, że nie przewiduje zwolnień w sektorze publicznym. Rząd zapowiedział zwiększenie podatku VAT z dotychczasowych 18% na 20%. Ponadto emeryci mogą liczyć na dodatkowy zasiłek ze strony państwa. (rtv.rs)

 

MFW oczekuje ograniczenia wydatków

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kończący swą pięciodniową misję w Belgradzie ocenili, że serbskiej polityce fiskalnej potrzebna jest efektywna konsolidacja. Misja MFW poleciła władzom w Belgradzie, aby przed korektą budżetu na ten rok zmniejszyć wydatki publiczne. MFW prognozuje, że wzrost gospodarczy w Serbii na koniec tego roku będzie mniejszy o 0,5% w porównaniu do roku ubiegłego, a ożywienia gospodarczego należy spodziewać się dopiero w 2013 roku.

 

Negocjacje w kwestii wejścia do UE wstrzymane do końca 2013 r.

Przedstawicieli niemieckich partii oceniają, że żądania partii Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, na której czele stoi kanclerz Angela Merkel oraz partii Unia Chrześcijańsko-Społeczna w kwestii  podpisania deklaracji o dobrosąsiedzkich stosunkach z Prištinom, mogą opóźnić negocjacje w sprawie członkostwa Serbii w UE.Unia Europejska wymaga poprawy stosunków z Kosowem, ale nie oficjalnego uznania niepodległości tej byłej serbskiej prowincji, ale uznania, że rząd w Prištinie „zarządza terytorium Kosova”. (danas.rs)

 

EPS podpisze umowę z niemieckim RWE wartą 2,2 mld EUR

Rząd Serbii potwierdził podpisanie umowy między państwową spółką energetyczną Elektroprivreda Srbije (EPS) i niemiecką Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk (RWE). Według umowy, wartość inwestycji RWE typu joint venture może przekroczyć nawet 2,2 mld EUR. RWE jest drugim największym niemieckim producentem energii, posiadającym 20 mln odbiorców energii elektrycznej i 10 mln odbiorców gazu ziemnego, głównie w Europie.

 

Słowenia kluczowym partnerem Wojwodiny

Słowenia jest jednym z kluczowych partnerów handlowych Wojwodiny. W ubiegłym roku zyski z handlu wyniosły ponad 334 mln USD. Obszarami współpracy jest rolnictwo, produkcja sprzętu AGD oraz urządzeń przemysłowych. (dnevnik.rs)

 

Wzrost współpracy gospodarczej z Izraelem

Mihajlo Vesović, Wiceprzewodniczący Izby Gospodarczej Serbii, jest zainteresowany wzrostem współpracy gospodarczej oraz podjęciem wspólnych przedsięwzięć pomiędzy Serbią a Izraelem. Według Vesovicia Izrael jest liderem w dziedzinie telekomunikacji i energetyki co korzyścią może wpłynąć na stan serbskiej gospodarki. Serbia i Izrael mają już podpisane umowy o współpracy handlowej i gospodarczej, w sprawie zniesienia wiz i współpracy rolnej. W ubiegłym roku import towarów wyniósł 30,2 mln USD, natomiast eksport wyniósł 17,8 mln USD.(beta.rs)

 

Elektrownia słoneczna w Smederevie

Spółka Meteh, część belgijskiej firmy Metes rozpoczęła budowę elektrowni słonecznej, w której będą wykorzystywane moduły fotowoltaiczne, nazywane też bateriami słonecznymi. Budowa elektrowni o łącznej mocy 205 kW zostanie zakończona w połowie 2013 r. Wartość inwestycji szacowana jest 500.000 EUR. (pressonline.rs)

 

Geox planuje inwestować na serbskim rynku

Mlađan Dinkić, Minister Finansów i Gospodarki spotkał się z przedstawicielami włoskiej firmy Geox, w celu podjęcia rozmów o możliwości rozwoju firmy na serbskim rynku. Geox jest liderem na rynku włoskiego i trzecim najważniejszym producentem na świecie w segmencie obuwia codziennego użytku. Mario Moretti Polegato, prezes i założyciel firmy Geox zapowiedział, że firma planuje otwarcie kolejnych sklepów w Serbii oraz wzrost inwestycji. (blic.rs)

 

Lafarge od 10 lat w Serbii

Francuska spółka Lafarge, światowy potentat w branży w budowlanej, już od 10 lat funkcjonuje na serbskim rynku. Przy tej okazji Kostin Bork, DyrektorLafarge w Serbii, wyraził swoje zadowolenie ze współpracy ze serbskimi inwestorami. Do dnia dzisiejszego spółka zainwestował w Serbii 100 mln EUR. (pressonline.rs)

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE