Home / Polityka / Serbia: 100 dni rządu Any Brnabić
gloria.rs
gloria.rs

Serbia: 100 dni rządu Any Brnabić

Serbia: 100 dni rządu Any Brnabić

Z okazji stu dni swoich rządów, Ana Brnabić wygłosiła przemówienie podsumowujące swoją dotychczasową pracę.

Podczas swojego wystąpienia w Kruszewcu nowa premier oceniła bardzo pozytywnie dotychczasowe prace rządu, mówiąc nawet, że odczuwa dumę z jego osiągnięć. Za główne sukcesy swojego rządu uznała:

  • zmniejszenie długu publicznego o 7,6% PKB;
  • podwyżkę płacy minimalnej do 143 dinarów za godzinę (ok. 5,09 zł). Pensję minimalną otrzymuje w Serbii 145 tysięcy zatrudnionych.
  • Awans Serbii w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego o 12 miejsc;
  • decyzję o podwyżkach emerytur o 5% – mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku;
  • decyzję o podwyżkach pensji w sektorze publicznym o 10%;
  • zawieszenie kandydatury Kosowa do UNESCO i Interpolu;
  • pierwsze efekty głośno zapowiadanej digitalizacji – na razie dotyczy ona głównie książeczek zdrowia, jednak Ana Brnabić podkreśla, że to jeden z priorytetów jej rządów.
  • Otwarcie Centrum Innowacyjnej Przedsiębiorczości Młodych na Wydziale Elektrycznym w Niszu;
  • oddanie 30 kilometrów autostrady;
  • nowe umowy z licznymi inwestorami na wartość łącznie 78 milionów euro.

Ana Brnabić zapowiedziała także modernizację wojska, zakup nowoczesnej aparatury do rezonansu magnetycznego dla dzieci leczonych w klinice „Tiršova”, modernizację Muzeum Sztuki Współczesnej oraz wiele reform zapowiadanych przez nią w expose. Podczas swojego wystąpienia premier podziękowała swoim współpracownikom, którzy razem z nią idą „odważnym krokiem”.

Ana Brnabić oskarżana jest przez opozycję i część dziennikarzy o niesamodzielność i bycie marionetką byłego premiera, a obecnego prezydenta Aleksandra Vučicia. Większość ministrów Brnabić kontynuuje swoją pracę z czasów poprzedniego rządu. Jest też krytykowana za obronę ministra Aleksandra Vulina, który nie potrafił opinii publicznej wyjaśnić skąd wziął pieniądze na drogą nieruchomość, tłumacząc ostatecznie, że otrzymał pieniądze od cioci z Kanady. Ana Brnabić stanęła po stronie Vulina. Przeciwnicy krytykują ją także za dostarczenie stenogramu swojego wywiadu dla amerykańskiej agencji Blumberg rosyjskiemu ambasadorowi. Oskarżają ją za tłumaczenie się i usprawiedliwianie Rosjanom.

Źródła: vijesti.meslobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE