Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 11 – 17 czerwca 2012 r.

Serbia: 11 – 17 czerwca 2012 r.

17 czerwca 2012 r.

Serbia „rajem” dla przemysłu rozrywkowego

Serbia jako kraj tranzytowy jest najprawdopodobniej jednym z najlepszych miejsc w Europie dla rozwoju przemysłu rozrywkowego. Jednak jak zgodnie mówią uczestnicy konferencji „Ekonomia rozrywki (…)”, realizacja tego dochodowego biznesu w Serbii jest trudna ze względu na wysokie lokalne opłaty, słabą komunikację z lokalnymi władzami jak i kryzys. Ponieważ państwo nie oferuje dogodnych warunków dla nowych inwestycji, lokalne władze muszą same przyciągać przyszłych inwestorów zapewniając im możliwość budowy nowych obiektów na specjalnych warunkach. Najlepszym przykładem na to, że w Serbii możliwy jest rozwój przemysłu rozrywkowego jest miejscowość Jagodina, która stała się ciekawą atrakcją turystyczną dzięki wybudowaniu parku wodnego, muzeum figur woskowych oraz zoo. Sporą liczbę turystów przyciągnęły także parki wodne w miejscowościach Aranđelovac i Bački Petrovac.

 

Serbia ma europejskie winnice

Serbscy eksperci od sadownictwa i uprawy winorośli uważają, że serbskie wino wcale nie odbiega jakością od tych, które obecnie uchodzą za liderów w produkcji tego trunku.  Stan uprawy winorośli i produkcji wina od paru lat niezwykle szybko się poprawia również dzięki działaniom ze strony państwa, które inwestuje w ten dział przemysłu rolniczego. (tanjug.rs, capital.ba)

 

15 czerwca 2012 r.

Rozmowy serbsko-chorwackie o South Streem już wkrótce

Dyrektor generalny serbskiej spółki gazowej Srbijagas Dušan Bajatović zapowiedział, że już wkrótce rozpocznie w Zagrzebiu rozmowy o chorwackich rozgałęzieniach South Stream, a także jego nitkach prowadzących do Bośni i Republiki Serbskiej. Zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami Gazpromu, budowa South Stream powinna rozpocząć się w grudniu br., od instalacji rur gazociągowych na dnie Morza Czarnego. Lądowa część gazociągu przebiegać będzie przez Bułgarię, Grecję, Serbię, Węgry, Chorwację, Słowenię i dalej do Włoch oraz Austrii. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 10 mld EUR, a przepustowość gazociągu ma wynieść 63 mln m3. (rts.rs, mondo.rs)

Spadki na belgradzkiej giełdzie

Ostatni dzień tego tygodnia na belgradzkiej giełdzie zakończył się małym spadkiem wartości i tylko kilka głównych indeksów zanotowało wzrost. Łączny obrót wyniósł 223,7 tys. EUR, podczas gdy indeks Belex15 stracił na wartości 0,2% kończąc tydzień z 430,8 pkt.

 

Dinar ciągle słabnie

Serbska waluta znów straciła na wartości – 3% w ciągu 2 dni. Deficyt w handlu zagranicznym rośnie, produkt krajowy brutto jest coraz niższy, spada produkcja przemysłowa, rośnie zadłużenie i bezrobocie – to wszystko wpłynęło ujemnie na wartość dinara. EUR w czwartek 14 czerwca br. sprzedawano za 118 RSD, a kupowano za 116 RSD. (novosti.rs, capital.ba)

 

14 czerwca 2012 r.

Korzystny początek roku na serbskim rynku giełdowym

W pierwszym kwartale 2012 r. liczba sprzedanych papierów skarbowych osiągnęła wartość 350 mln EUR. W porównaniu do ubiegłego roku, popyt na akcje wśród inwestorów indywidualnych powrócił do trendu wzrostowego. Wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów serbską gospodarką oraz zmiany w przepisach prawnych korzystnie wpłynęły na sytuację papierów wartościowych na rynku giełdowym. W styczniu tego roku na rynku serbskim pojawiły się obligacje 5-letnie, które wzbudziły zainteresowanie wśród inwestorów. Dzięki temu stopa procentowa wyniosła 14,7%. (b92.net, mondo.rs)

 

„MK Grupa” otrzymała 45 mln EUR kredytu

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), jedna z organizacji współpracujących z Bankiem Światowym, przyznała kredyt w wysokości 45 mln EUR „MK Grupie” w celu wspierania rozwoju agrobiznesu w Serbii. Zaciągnięty kredyt firma przeznaczy na modernizację fabryki mięsa „Karneks”, którą zakupiła w zeszłym roku. Serbia w roku 2001 stała się członkiem IFC, która do dzisiaj zainwestowała w tym kraju 611 mln EUR. W Serbii 1/3 społeczeństwa zajmuje się rolnictwem, które stanowi 21% produktu krajowego brutto. W roku 2011 eksport produktów rolnych z Serbii wzrósł o około 20% w porównaniu do roku ubiegłego i osiągnął 2,8 mld USD. (tanjug.rs, capita.ba)

 

13 czerwca 2012 r.

Nowe połączenia do Dubrovnika, Splitu i Puli z Belgradu

Podróżni, którzy zamierzają spędzić wakacje w Dubrowniku, Splicie lub Puli będą mogli dotrzeć tam także samolotami linii Jat Airways z Belgradu. Pierwszy wakacyjny lot do Dubrownika zrealizowany zostanie już w piątek 15 czerwca. Dzień później wystartuje samolot do Puli, a 2 lipca, po 20 latach, samolot do Splitu. Wakacyjne samoloty z Belgradu do Dubrownika będą startowały trzy razy w tygodniu – w środę, piątek i niedzielę (101 EUR w obie strony) aż do 28 września. Do Puli będzie można polecieć we wtorki i soboty (109 EUR w obie str.). Samoloty z Belgradu będą lądowały w Splicie w każdy poniedziałek i czwartek aż do 27 września (110 EUR w obie str.) . Od 1 czerwca loty na linii Split-Belgrad wznowiły chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines (o czym już pisaliśmy). (blic.rs, tanjug.rs)

 

12 czerwca 2012 r.

Import i eksport w pierwszym kwartale br.

Z danych Urzędu Statystycznego Serbii wynika, że głównym partnerem eksportowym kraju w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku były Niemcy, do których wyeksportowano towar o wartości 424,3 mln EUR oraz są Włochy (337,6 mln USD) oraz Bośnia i Hercegowina (333,7 mln USD). Głównym partnerem importowym Serbii jest Rosja (834,9 mln EUR) oraz Niemcy (649 mln USD) i Włochy (518,3 mln USD). Ekonomiści oceniają, że duży popyt na towary z zagranicy to efekt ożywienia gospodarczego. Kraje Unii Europejskiej stanowią ponad połowę łącznego handlu zagranicznego. Według danych Standardowej Klasyfikacji Handlu Międzynarodowego, najczęściej eksportowanymi towarami są zboża (295 mln USD), maszyny i urządzenia elektryczne (249 mln), metale nieżelazne (226 mln), żelazo i stal (166 mln) oraz odzież (153 mln). Z kolei najpopularniejszymi towarami importowymi są ropa naftowa i produkty ropopochodne (570 mln), gaz ziemny (544 mln), maszyny i urządzenia elektryczne (265 mln) oraz produkty medyczne i farmaceutyczne (211 mln). (tanjug.rs, politika.rs)

 

11 czerwca 2012 r.

Serbsko-włoska współpraca w zakresie energetyki

Urząd Regulacji Energetyki Serbii i Włoch, Zakład Energetyczny Republiki Serbii (AERS) i Włoch (AEEG) podpisali memorandum o współpracy i wymianie doświadczeń w sektorze energii elektrycznej i gazu. Współpraca powinna przyczynić się do dostosowania praktyk regulacyjnych Serbii z praktykami UE w rozwoju rynków energetycznych i poprawie warunków inwestycyjnych w regionie. (tanjug.rs, capital.ba)

 

Kupujący w roli kontrolerów podatkowych

Z dotychczasowej kontroli podatkowej w Serbii wynika, że w co drugim sprawdzanym sklepie czy punkcie usług istnieją nieprawidłowości w odprowadzaniu podatku VAT. Co trzeci obiekt musi być z tego powodu zamknięty. Klienci dopominaniem się o paragon fiskalny pośrednio zmuszają sprzedawców do rejestrowania usługi i płacenia podatku, co w rezultacie zapewnia regularne wpływy do budżetu państwa. Natomiast kary nałożone na kupujących mają być motywacją w proszeniu o paragon. Pomysł z obciążeniem klientów karami za nieposiadanie paragonu fiskalnego sprawdził się już w Chorwacji. Zaostrzenie kontroli podatkowej planuje też Czarnogóra. (rts.rs, b92.net)

 

Milion EUR na renowację Parku Pionierskiego w Belgradzie

Choć projekt długo oczekiwanej przebudowy Parku Pionierskiego w Belgradzie jest już gotowy, jego realizacja została odłożona z powodu wartości całej inwestycji, która wynosi aż milion EUR. Projekt przewiduje m.in. instalację systemu nawadniania, który pomógłby zachować niezbędną wilgoć gleby, postawienie nowych ławek i placu zabaw, budowę pawilonu muzycznego i rewitalizację zieleni. (gradjevinarstvo.rs)

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE