Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 11 – 17 marca 2013 r.

Serbia: 11 – 17 marca 2013 r.

dinari

Po wizycie prezydenta Nikolicia na Białorusi

Prezydent Nikolić w środę (13 marca) zakończył swoją dwudniową wizytę na Białorusi, gdzie spotkał się z prezydentem Łukaszenką.  Głowy obu państw wyraziły gotowość do rozwoju stosunków bilateralnych oraz wzmacniania współpracy gospodarczej. W składzie serbskiej delegacji byli także: minister kultury – Bratislav Petković oraz spraw zagranicznych – Ivan Mrkić.

 

Płace bez zmian od kilku lat

Już szósty rok z rzędu zarobki przeciętnego Serba nie nadążają za inflacją, również podwyżki są nieczęste. Mniej zarabiają jedynie Bułgarzy i Macedończycy. Na razie nie zanosi się, aby płace zostały wyraźnie zwiększone, nawet te minimalne. Podwyższenie płacy minimalnej prowadziłoby do podwyższenia pozostałych, co wpłynęłoby hamująco na gospodarkę.

 

W 2013 r. narodowy plan rozwoju regionalnego

Minister rozwoju regionalnego i samorządu lokalnego Serbii Verica Kalanović poinformował w piątek, że do końca tego roku zostanie przyjęty Narodowy Plan Rozwoju Regionalnego. Celem jest, aby do 2020 r. wszystkie regiony w Serbii miały pozytywny wynik wzrostu gospodarczego. Środki zostaną skierowane na rozwój infrastruktury, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. (mondo.rs)

 

Fabryka samochodów Priboj poszukuje inwestora

W ubiegłym roku liczba sprzedanych samochodów osobowych i dostawczych w Serbii została zredukowana o 30%. Eksperci twierdzą, że fabryce może pomóc tylko poważny partner zagraniczny. W latach 70. fabryka samochodów ciężarowych Priboj był jednym z najważniejszych dzieł przemysłu samochodowego w Europie. (rts.rs)

 

Budowa przepompowni w centrum Zrenjanina

Ministerstwo Budownictwa i Rozwoju Miast przeznaczy 21,5 mld RSE na realizację projektu budowy przepompowni „Centrum” w Zrenjaninie. Projekt obejmuje budowę stacji pomp, rurociągów i montaż pompo-rozdrabniaczy do ścieków i fekaliów. Całkowity koszt projektu wyniesie 82,7 mln RSD. (tanjugbiz.rs)

 

Wodomierze z Bora na rynku UE

Fabryka armatury w miejscowości Bor rozpoczęła produkcję wodomierza. Wartość inwestycji wyniosła 50 000 mln EUR. Przewiduje się, że fabryka na rynek krajowy i zagraniczny przeznaczy ok. 20 000 wodomierzy rocznie. (tanjugbiz.rs)

 

Uniwersytet w Belgradzie w rankingu najlepszych uczelni świata

Uniwersytet w Belgradzie znalazł się na 633 miejscu w rankingu najlepszych uczelni na świecie przygotowanym przez hiszpańskie Centrum Badań Webometrics. Badania Webometrics objęły 20 tys. wyższych uczelni z całego świata, a pod uwagę brane były takie kryteria jak wielkość uczelni, jej obecność w świecie akademickim, liczba powstających tam prac naukowych czy ilość zatrudnionych w niej naukowców.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE