Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: 12 – 18 grudnia 2011 r.

Serbia: 12 – 18 grudnia 2011 r.

18 grudnia 2011 r.

Pszenica na eksport

Tegorocznej jesieni w Serbii wysiano 490 ha pszenicy, więcej niż rok wcześniej, dzięki czemu nawet przy przeciętnych zbiorach uda się zaspokoić potrzeby krajowe oraz eksportowe. W zależności od średniego plonu z hektara, ilość pszenicy na eksport może wynieść od 200 do 600 tys. ton. W ubiegłym roku wyprodukowano 2,1 mln ton tego zboża, przy czym zapotrzebowanie krajowe nie przekroczyło 1,6 mln ton (beta.rs)

Nowy produkt Nestle z serbskiej fabryki

W połowie grudnia fabryka lodów Nestle w Starej Pazowej rozpoczęła produkcję nowego loda, przeznaczonego na rynki Unii Europejskiej. Lody pochodzące z serbskiej fabryki trafią do krajów Europy Południowej, natomiast północną część kontynentu zaopatrzy polska fabryka. (beta.rs)

 

17 grudnia 2011 r.

Serbia zostanie członkiem CERN

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) zadecydowała o wstępnym przyjęciu Serbii do grona krajów członkowskich. Status zostanie potwierdzony dopiero po podpisaniu umowy między dwiema stronami i ratyfikacji przez Skupsztinę. Serbscy naukowcy współpracowali z CERN od początku istnienia organizacji. W 1954 r. Jugosławia była jednym z krajów założycielskich. Status kandydata utrzymywała do 1961 roku. Od 2001 r. na mocy podpisanego porozumienia Serbia pracowała nad dwoma eksperymentami: ATLAS i CMS. (emg.rs)

 

16 grudnia 2011

Budowa torów na odcinku Belgrad-Pančevo za pieniądze z rosyjskiego kredytu

Osiągnięto serbko-rosyjskie porozumienie w sprawie budowy torów kolejowych na odcinku Belgrad- Pančevo. Na modernizację kolei Serbia otrzymała 800 mln USD kredytu. Warunki finansowe kredytu muszą zostać omówione przez ministerstwa finansów obu krajów, tak aby mógł on zostać zatwierdzony przez rząd Serbii i ratyfikowany przez parlament. Trwają prace przygotowawcze do rekonstrukcji torów o długości 15 km i elektryfikacji na odcinku między stacjami Pančevački Most i Pančevo Glavna, a prace właściwe rozpoczną się na przełomie lutego i marca 2012 roku. W realizacji projektu mają w dużej mierze uczestniczyć serbskie firmy. Dodatkowo pieniądze zostaną przeznaczone na budowę torów przystosowanych do prędkości ok. 120 km/h na trasie Valjevo-Loznica (68 km), rekonstrukcję torów na 6 odcinkach „Korytarza 10” i zakup nowych lokomotyw o wartości 100 mln USD. (rtv.rs)

Pomoc Niemiec w zakresie odnawialnych źródeł energii

Niemcy przyznały Serbii 100 mln EUR kredytu na korzystnych warunkach oraz 10 mln EUR bezzwrotnej pomocy na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pieniądze mają przede wszystkim pomóc w eksploatacji biomasy jako odnawialnego źródła energii, co przyczyni się do rozwoju ekonomicznego Serbii. (rtv.rs)

 

15 grudnia 2011 r.

Kolejna inwestycja Benettonu w Niszu

Włoska firma odzieżowa Benetton nie poprzestanie na budowie jednej fabryki w Niszu. Rozmowy z władzami miasta w sprawie zabezpieczenia ziemi pod budowę nowego zakładu weszły w końcową fazę. Włochom zaproponowano ok. 5 hektarów terenu budowlanego w pobliżu lotniska Konstantin Veliki. (balkans.com)

 

14 grudnia 2011 r.

AERS: Cena gazu da gospodarstw domowych wyższa o 17%

Z powodu listopadowego 15-proc. wzrostu cen gazu dla dystrybutorów, cena gazu dla gospodarstw domowych niezaopatrywanych przez Srbijagas wzrosła średnio o 17%, informuje Serbska Agencja Energetyczna (AERS). Średnia cena gazu dla gospodarstw domowych wynosi w tej chwili 41,1 RSD za metr kwadratowy (ok. 1,90 PLN) bez podatku VAT. (balkans.com)

NRC od lutego w Serbii

Amerykańska firma NRC, lider w produkcji urządzeń elektrycznych na potrzeby użytkowników domowych i biznesowych, rozpocznie działalność na początku lutego. Serbski oddział będzie świadczyć usługi dla klientów z Europy i Afryki. (balkans.com)

 

13 grudnia 2011 r.

Rafineria w Smederevie gotowa za trzy lata

Po trzech latach negocjacji i trzymiesięcznym spisywaniu tekstu umowy prawnej, Rada Miasta Smedereva wydała decyzję o sprzedaży 113 hektarów w strefie przemysłowej amerykańsko-holenderskiemu konsorcjum Comico Oil. Dzierżawa terenu będzie trwała 99 lat z możliwością przedłużenia, ale bez możliwości podnajęcia terenu. Inwestor zobowiązuje się do zakończenia prac w terminie 36 miesięcy od wydania pozwolenia na budowę i zatrudnienia przynajmniej 542 pracowników. Nowa rafineria będzie mogła wytwarzać do 5 mln ton ropy rocznie. (balkans.com)

 

Przegląd opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE