Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 12 – 18 listopada 2012 r.

Serbia: 12 – 18 listopada 2012 r.

Podpisano porozumienie o strategicznej współpracy z Kanadyjską Korporacją Handlową

W piątek, 16 listopada, pierwszy wicepremier Serbii i minister obrony Aleksandar Vučić rozpoczął trzydniową wizytę w Kanadzie. W piątek Vučić i przewodniczący Kanadyjskiej Korporacji Handlowej (Canadian Commercial Corporation) Marc Whittingham podpisali porozumienie o strategiczno-ekonomicznej współpracy między Serbią i Kanadą. Jak podaje serbskie Ministerstwo Obrony, umowa dotyczy wspólnych działań w dziedzinach infrastruktury, energetyki i przemysłu oraz w sektorze rolno-spożywczym.

 

Zakończona wizyta Dačicia w Słowenii

W czwartek (15 listopada) zakończyła się dwudniowa wizyta premiera i ministra spraw wewnętrznych Serbii, Ivicy Dačicia w Lublanie, podczas której spotkał się on zarówno z Janezem Janšą, premierem jak i Danilem Türkem, prezydentem Słowenii. Tematami poruszanymi przez polityków było: wzmocnienie współpracy gospodarczej oraz politycznej – zarówno tej multilateralnej, jak i tej w regionie, a także droga Serbii do UE. Obaj premierzy zwrócili uwagę na bardzo satysfakcjonującą współpracę gospodarczą. Wymiana w handlu zagranicznym między Serbią a Słowenią przekroczyła w tym roku 800 mln EUR.

 

Dług publiczny wzrósł do 16,6 mld EUR

Ministerstwo Finansów i Gospodarki poinformowało, że dług publiczny w Serbii pod koniec października 2012 r. wyniósł 16,59 mld EUR, co oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca wzrósł o 740 mln EUR. Łączne bezpośrednie zobowiązania Serbii na koniec października wyniosły ok. 14,2 mld EUR, podczas gdy dług krajowy wyniósł ok. 6,16 mld EUR, a dług zagraniczny 8,044 mld. (telegraf.rs)

 

Znaczny wzrost inflacji w październiku

Według danych Urzędu Statystycznego Republiki Serbii w październiku inflacja wzrosła o 2,8%, w skali roku osiągnęła zaś poziom 12,9%. W ubiegłym miesiącu najbardziej podniosły się ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych (11,1%) oraz ceny w sektorze rekreacji i kultury (4,3%). Zdrożała także żywność i napoje bezalkoholowe (3,1%), zwiększyły się również opłaty za czynsz i media (2,2%). Przedstawiciele Narodowego Banku Serbii (NBS) zwracają uwagę, że na znaczny wzrost inflacji w zeszłym miesiącu wpływ miało przede wszystkim zwiększenie się cen wysokoprzetworzonej żywności oraz cen regulowanych przez władze lokalne.

 

Budowa największej elektrowni słonecznej w kwietniu 2013 r.

W Serbii powstanie największa farma solarna świata. Budowa największego parku słonecznego w świecie, rozpocznie się w kwietniu 2013 r. i będzie trwać do 2015 r. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie 1,7 mld EUR. Elektrownia ma produkować rocznie ok. 1,14 TWh energii. Będzie ona eksportowana przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej. Farma ma powstać w okolicy miasta Pirot, w regionie Serbii graniczącym z Bułgarią. (pressonline.rs)

 

Nowy europejski korytarz od Negotina  do Peci

Planowana jest budowa nowej autostrady od Negotina przez Zaječar, Niš, Prištinę, Peć, aż do granicy z Albanią, która mogłaby stanowić część kolejnego europejskiego korytarza przechodzącego przez Serbię, oświadczył w Belgradzie minister transportu Milutin Mrkonjić. Budowa tej drogi jest przewidziana i zgodna z zaakceptowaną przez Unie Europejską Strategią Rozwoju Transportu w Serbii do 2027 roku.

 

Serbia na liście najlepszych do lokowania inwestycji zagranicznych

Forbes opublikował ranking krajów, w których najlepiej jest robić interesy. Serbia zajęła 90. miejsce, na 141 państw. Wśród państw byłej Jugosławii najwyższe miejsce zajęła Słowenia na 23. miejscu, następnie Macedonia (37), Czarnogóra (45. miejscu), Chorwacja (47-ta) i Bośnia i Hercegowina (85-ta).Rankingi państwa zostały ocenione według następujących kryteriów: poziom indywidualnych swobód i stopień ochrony praw własności i inwestycji, stabilność cen, obecność barier dla eksportu i importu towarów i usług, poziom technologii, wpływ biurokracji na firmy i obciążeń podatkowych, sytuacji na rynku akcji. (telegraf.rs)

 

Lidl i Ikea w Serbii

Rasim Ljajić, minister handlu, zapowiedział otwarcie sklepów niemieckiej sieci sklepów Lidl oraz szwedzkiej sieci Ikea w Serbii. Otwarcie pierwszego centrum Ikea planowane jest na koniec 2013 r, natomiast sieć sklepów Lidla ma powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. Na początku planowane jest otwarcie 15 sklepów detalicznych w 15 miastach Serbii. Proces powstawania kolejnych placówek zależy zarówno od sytuacji na rynku, jak również od stopnia zapotrzebowania na rozszerzenie lokalnych ofert handlowych. (rtv.rs)

 

Serbia odpowiedzialna za zwrot starych oszczędności bankowych

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Serbia ponosi odpowiedzialność za zwrot lokat powierzonych oddziałom Invest Banka na terenie Bośni i Hercegowiny. Sprawa została wszczęta z inicjatywy trzech obywateli BiH i dotyczyła starych rachunków dewizowych prowadzonych przez oddział Invest Banka w Tuzli. Ponadto Trybunał zobowiązał Serbię do wypłat starych lokat na takich samych zasadach jakie przysługują odpowiednio obywatelom Serbii. Szacuje się, że w stosunku do obywateli BiH należności te mogą wynosić nawet 204,5 miliona EUR w przypadku banku serbskiego.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE