Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 13-19 lutego 2012 r.

Serbia: 13-19 lutego 2012 r.

17 lutego 2012

Gazociąg  Gazpromu w Serbii

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom twierdzi, że gazociąg „South Stream” (Južni tok) utworzy 2.200 nowych miejsc pracy i przyniesie Serbii 500 mln EUR z inwestycji oraz setki milionów rocznego przychodu. Przedstawiciel Gazpromu Denis Ignatjev oświadczył wczoraj w Moskwie, iż powstaje już techniczna dokumentacja budowy trasy Gazociągu Południowego przez Serbię, którą to określił centralnym punktem regionu. Trwa też ocena wykonalności projektu w Czarnogórze i Macedonii, które również wyraziły zainteresowanie przyłączeniem do gazociągu. Udział w projekcie podpisały do tej pory Bułgaria, Serbia, Węgry, Grecja, Słowenia, Chorwacja i Austria. Głównym udziałowcem (50%) jest rosyjski Gazprom, pozostałymi zaś partnerami są włoskie „Eni” (20%), niemiecka „Vinterschal” (15%) i francuska „EdF” (15%). Otwarcie pierwszej nitki gazociągu zaplanowane jest na grudzień 2015 r. (balkans.com)

Najbiedniejszym umorzono rachunki za gaz

Umorzenie rachunków za elektrykę dla najuboższych serbskich gospodarstw będzie kosztowało konsorcjum Elektroprivreda Srbije (EPS)  ponad 180 tys. EUR. EPS zdecydowało się na umorzenie długów dla najbiedniejszych na wniosek prezydenta Serbii Borisa Tadicia. (rs.seebiz.eu)

 

16 lutego 2012

Ile kosztować będzie Serbię zima?

Wprowadzenie sytuacji nadzwyczajnej, apele o oszczędne korzystanie z energii elektrycznej i trudne warunki pogodowe są powodem coraz gorszych wyników, i tak mało prężnej, serbskiej gospodarki. Ostateczny bilans przedstawi Krajowy Urząd Statystyczny.
Z powodu fali mrozów i śnieżyc Energetyka Serbii musiała ograniczyć dostawy prądu największym odbiorcom, a wiele przedsiębiorstw, jak na przykład Petrochemia HIP w Pančevie było zmuszonych przejść na tzw. minimum technologiczne. Pierwszych prób wyliczeń podjął się jedynie Związek Pracodawców Serbii, według którego serbska gospodarka traci codziennie od 10 do 12 mln euro. Największy udział w tych obliczeniach mają firmy ukierunkowane głównie na eksport, które nie są w stanie dotrzymać umów zawartych z zagranicznymi partnerami. (rtv.rs)

 

15 lutego 2012

Amerykanie zainteresowani kopalnią RTB „Bor”

Amerykańska korporacja „Freeport Mc Moran”, która razem z australijskim „BHP Biliton” i brytyjsko-australijskim „Rio Tinto” jest najpotężniejszą korporacją górniczą na świecie zaoferuje wkrótce umowę o strategiczne partnerstwo serbskiej firmie górniczej RTB „Bor”. Przedstawiciele „Freeport Mc Moran” chcą zainwestować w badania geologiczne złóż podziemnych podlegających pod tereny RTB „Bor”, które, jak wierzą, kryją pokaźny potencjał. Przede wszystkim są zainteresowani podziemnymi złożami („Borska rijeka”), które wchodzą w skład RTB, gdzie dzięki wcześniejszym badaniom ustalono obecność rudy miedzi i złota oszacowane na 620 mln ton.  Jeśli oczekiwania amerykańskiej firmy się sprawdzą, która liczy na dwukrotnie większe ilości rudy, planuje ona zawrzeć umowę o strategicznym partnerstwie z serbskim RTB o wspólnej eksploatacji tych złóż. (balkans.com)

 

14 lutego 2012

„Gorenje” otwiera nową fabrykę w Serbii

Przedstawiciele słoweńskiej firmy Gorenje oraz rządu Serbii podpisali dziś memorandum w sprawie umowy zakładającej dalszy rozwój dotychczasowej współpracy. Podpisali je członek zarządu słoweńskiej firmy Branko Apat oraz serbska wicepremier Verica Kalanović. Teraz akt ten, by zyskać moc prawną, musi zostać przyjęty przez rząd Serbii oraz zarząd firmy Gorenje. Fabryka lodówek słoweńskiego potentata na rynku AGD znajduje się w miejscowości Valjevo, a asygnowaną umową planowane jest otwarcie kolejnej. Nowa inwestycja ma zwiększyć moc produkcyjną fabryki z 500 tys. do 1 mln sztuk lodówek i zamrażarek rocznie. Fabryka docelowo (czyli do 2015 roku) ma stworzyć 400 nowych miejsc pracy w Valjevie. Co oznacza, że docelowo zatrudniać ma ok. 1500 osób. Gorenje dysponuje na terenie Serbii jeszcze dwoma innymi fabrykami: w Starej Pazovej (produkcja bojlerów) oraz w Zaječarze (montażownia pralek). Porozumienie podpisane przez Kalanović zakłada 5-7 mln EUR udział rządu Serbii w budowie nowej fabryki, której koszt całkowity szacowany jest na 20 mln EUR.

„Philip Morris” zostaje w Serbii

Z detalicznej sprzedaży papierosów za 100 dinarów na podatki idzie aż 88 dinarów, mówią przedstawiciele konsorcjum „Philip Morris” podkreślając, że sytuacja jest nie do wytrzymania, dodając zaraz, że firma nie rozpatruje opuszczenia serbskiego rynku. Kierowniczka oddziału firmy „Philip Morris” Jelena Pavlović powiedziała, że producentów papierosów dotyka ogólny kryzys ekonomiczny, ale również kryzys w krajowym przemyśle tytoniowym, który charakteryzuje między innymi zwiększanie podatku. (rs.seebiz.eu)

Holendrzy budują fabrykę bio-diesla w Nišu

Holenderska firma „Fertilizer4you” , która zajmuje się produkcją bio-diesla i nawozów naturalnych planuje otworzyć nową fabrykę w miejscowości Donje Medjurovo w pobliżu Nišu. Wartość inwestycji wynosi 20 mln EUR. Fabryka, która będzie się nazywała „Bio – świat” będzie zatrudniała około 2 tys. pracowników. „Bio – świat” na powierzchni 20 hektarów planuje pomieszczenia do produkcji bio gazu, magazyny mieszczące 100 tys. ton kukurydzy i soi, młyn, linię pakującą, fabrykę produkcji nawozów organicznych, chłodnię, linię pakującą konserwy, hotel i restaurację. (Capital.ba)

 

13 lutego 2012

Serbia lepszym miejscem do inwestowania niż sąsiednia Chorwacja

W ciągu roku 2012 Serbia kilkukrotnie prześcignęła Chorwację jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych. Ponieważ głównym motorem napędzającym gospodarkę są właśnie inwestycje z zagranicy w chorwackich media postawiono pytanie dlaczego zagraniczne firmy wybierają Serbię.

Głównym czynnikiem wpływającym  na decyzję lokalizacji inwestycji w Serbii jest zdecydowanie niższa cenna ziemi w strefach przemysłowych – dla przykładu: 1 m kw gruntów w serbskim Vršacu kosztuje 6, a w chorwackim Bakaru 80 EUR. Oprócz tego, porównując warunki w obu tych krajach, Serbia wypada lepiej pod względem oferowanych przywilejów podatkowych i celnych.

Strona chorwacka tłumaczy, że w Serbii z powodu braku rozwiniętej gospodarki,  jedyną szansą na przyciągnięcie nowych inwestorów  jest maksymalne obniżenie cen gruntów pod wynajem. Dodatkową zachętą są przywileje, które daje państwo. Rząd Serbii, na przykład, daje dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy w wysokości 10.000 EUR na nowo zatrudnioną osobę. (novilist.hr)

Medialna grupa WAZ odchodzi z Serbii

Grupa medialna WAZ (Westdeutche Allgemeine Zeitungsverlag GmbH) rozmowy z różnymi zainteresowanymi stronami w związku ze sprzedażą swoich udziałów w Serbii, poinformował kierownik ds. public relation Paul Binder. Decyzja o opuszczeniu serbskiego rynku jest ostateczna. Grupa medialna WAZ posiada swoje udziały w trzech serbskich gazetach: dzienniku „Politika” (50%), „Večernje novosti” i „Dnevniku” (55%) z Nowego Sadu.
W zeszłym roku roku WAZ był jednym z kluczowych dystrybutorów i sprzedawców gazet na lokalnym rynku ,  jako właściciel „Štampa sistema”, jednak w 2011 r. sprzedał tę część biznesu serbskiemu producentowi pożywienia firmie „Centroproizvod”. WAZ w ciągu ubiegłego roku wycofał się również z Rumunii i Bułgarii. (rs.seebiz.eu)

Wymiana handlowa między Serbią i Turcją wzrasta

Wymiana handlowa między Serbią i Turcją jest z roku na rok coraz bardziej dochodowa, a może być jeszcze większa. Rozwój ma dotyczyć szczególnie rolnictwa – produkcji roślinnej i hodowli bydła, a także gospodarki wodnej i współpracy naukowej, oświadczyli w środę po posiedzeniu ministrów rolnictwa obu krajów Dušan Petrović i Mehmet Mehdi Eker.

Turcja jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Serbii. W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku, całkowita wymiana handlowa między oboma krajami osiągnęła rekordową wartość 544,3 mln USD, czyli 31,8% więcej niż w roku 2010.

Serbia i Turcja podpisały umowę o rezygnacji z podwójnego opodatkowania. Rok temu oba kraje wprowadziły w życie Porozumienie o Wolnym Handlu. Wśród najważniejszych dokumentów wyróżnia się umowę o współpracy w dziedzinie projektów infrastrukturalnych, wspieraniu i ochronie inwestycji, a także o wzajemnej pomocy w zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw celnych. (balkans.com)

Opracowała: Marta Kaliszewska

About Katarzyna Ingram