Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Serbia: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

49% obywateli popiera członkostwo w UE

Wejście Serbii do Unii Europejskiej popiera 49%  obywateli, przeciw jest 25%, podaje Biuro ds. Integracji Europejskiej w Serbii. Wicepremier ds. Integracji europejskiej Suzana Grubješić podkreśliła, że wsparcie dla integracji europejskiej spadło w porównaniu do poprzednich badań. Obecnie istotną kwestią dla rządu jest rozwiązanie problemu korupcji w sektorze prywatnym oraz uregulowanie stosunków z Kosowem. (rts.rs)

 

Według Financial Times los serbskiej gospodarki jest niepewny, ale nie beznadziejny

Zaproszenie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego do rozmów wskazuje na gotowość nowego rządu Serbii do konfrontacji z narastającymi problemami finansowymi kraju. Michael Schmidt, szef delegacji rozmów prowadzonych z serbskimi przedstawicielami twierdzi, że Serbia mogłaby lepiej wykorzystywać fundusze na inwestycje w infrastrukturę takich instytucji jak Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Dewaluacja dinara zmniejszyła koszty pracy i gruntów w sektorze przemysłowym i w handlu detalicznym, pisze Financial Times.

 

Wojwodina zabiega o pogłębienie współpracy z Rosją

W Nowym Sadzie odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Wojwodiny oraz delegacji Przedstawicielstwa Handlowego Rosji. Spotkanie dotyczyło rozszerzenia współpracy pomiędzy Rosją a Serbią, w szczególności w obszarze rolnictwa oraz współpracy regionalnej. (rtv.rs)

 

Indeks cen konsumpcyjnych w lipcu wyniósł 0,1%

Indeks cen konsumpcyjnych w lipcu wyniósł 0,1%, podczas gdy średnioroczna inflacja osiągnęła poziom 6,1%, podaje Serbski Urząd Statystyczny (SUS). Ceny konsumpcyjne, którymi mierzona jest inflacja, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wzrosły o 5,4%.

 

Zmiany w podatku dochodowym

Podatek dochodowy od osób prawnych ma zostać zwiększony z obecnych 10% na 12%. Ministerstwo Finansów ostateczną decyzję ma podjąć do 1 listopada, zmiana ma obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Do tej pory niski podatek dochodowy od osób prawnych był atutem Serbii w przyciąganiu zagranicznych inwestycji. (vesti-online.com)

 

Fabryka dżinsów w Leskovacu

W strefie przemysłowej w Leskovacu ruszyły przygotowania do budowy fabryki dżinsów. Powierzchnia fabryki obejmie 22 000 m². Zgodnie z planami spółki budowa fabryki powinna rozpocząć się w połowie września. Głównym inwestorem fabryki jest spółka Jeans Istanbul, która jest jednym z największych przedsiębiorstw włókienniczych w Turcji. (politika.rs)

 

Ruszył eksport serbskiego Fiata

Pierwsza seria 206 samochodów marki Fiat 500L została załadowana na pociąg z Kragujevaca do portu w czarnogórskim Barze, z którego zostanie dalej wyeksportowana do Włoch. Masowa produkcja nowego modelu Fiata rozpoczęła się w 4 lipca br., a w planach jest montowanie 550 samochodów dziennie. W 2013 r., w zależności od sytuacji na rynku, przewiduje się produkuję od 120 tys. do 180 tys. samochodów.

 

Knauf Insulation Serbia odnotowuje wzrost w sprzedaży

Spółka Knauf Insulation Serbia w lipcu tego roku odnotowała rekord w sprzedaży i produkcji produktów do izolacji termicznej. W lipcu tego roku wyprodukowano 4.800 ton materiałów izolacyjnych. Od 2007 r. spółka  przeznaczyła 23 mln EUR na restrukturyzację fabryki w Surdulicy, produkującej wełnę mineralną.

 

Serbia uzgadnia szczegóły kredytu na koleje

Na 21 sierpnia br. w Belgradzie zaplanowano rozmowy przedstawicieli serbskich i rosyjskich kolei. Tematem rozmów będzie realizacja projektu modernizacji kolei serbskich. Jak zapowiedział Milan Maksimović, dyrektor Dyrekcji Infrastruktury Kolei Serbskich, celem spotkanie jest przyspieszenie prac. Głównym warunkiem do podpisania pierwszej umowy wykonawczej ze stroną rosyjską jest uzgodnienie cen projektu wybudowania i elektryfikacji drugiego toru linii Belgrad-Pančevo.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE