Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 14 – 20 maja 2012 r.

Serbia: 14 – 20 maja 2012 r.

20 maja 2012 r.

Serbski rynek produktów mlecznych jest stabilny

Rynek mleka w Serbii jest stabilny, dlatego, jak oznajmił dyrektor mleczarni „Šabac” Zoran Matić, jeśli chodzi o cenę produktów mlecznych nie należy spodziewać się żadnych nagłych zmian. Jak wyjaśnia Matić, nastąpił większy napływ surowego mleka, natomiast środki z Ministerstwa Rolnictwa w dużej mierze pomogły hodowlom zwierząt i producentom. Można więc spodziewać się zwiększenia produkcji jak i stabilniejszych cen mleka oraz produktów mlecznych. (tanjug.rs)

 

 Wysypisko śmieci zamienione w centrum turystyczne

Serbskie Ministerstwo Środowiska przeznaczy 1,5 mln EUR na rekultywację i zamknięcie wysypiska miejskiego w Prokuplju, znajdującego się w pobliżu centrum miasta. Umowa została podpisana przez burmistrza gminy Prokuplje Milana Arsovicia i Bobana Veličkovicia w obecności wiceministra Vladimira Jovanovicia, dyrektora wykonawcy prac. Za ok. 2 lata poza jeziorem o wielkości 16 ha, z którego cieszyć się będą cieszyć się miłośnicy sportów wodnych i wędkarze, powstanie park i ścieżki spacerowe. Wysypisko śmieci zamieni się w bardzo przyjemną przestrzeń dla różnych form wypoczynku, a Prokuplje będzie miało szansę, aby stać się ośrodkiem turystycznym. (kurir-info.rs)

 

19 maja 2012 r.

Ceny nieruchomości w Serbii spadają

Ceny nieruchomości w Serbii są o 20-30% niższe w stosunku do ubiegłego roku. Na jesieni oczekiwany jest kolejny, dziesięcioprocentowy spadek. Dzieje się tak w efekcie zmniejszenia możliwości zakupowych klientów. Zakup mieszkania to z reguły transakcja gotówkowa, a kupują przede wszystkim obywatele, którzy pracowali za granicą. Największy spadek cen dotyczy luksusowych apartamentów w ekskluzywnych lokalizacjach. W Belgradzie ich cena wahała się od 3,5 do 3,9 tys. EUR za metr kwadratowy – obecnie nie przekracza 2,5 tys. EUR. (beta.rs)

 

18 maja 2012 r.

Łukoil wyprzedaje majątek w Serbii

Na stronie internetowej rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Łukoil pojawiła się ostatnio oferta sprzedaży trzydziestu stacji benzynowych i siedmiu innych obiektów o różnym przeznaczeniu na terenie Serbii. Przedstawiciele spółki zaprzeczają jednak, jakoby informacja ta była związana ze strategicznym wycofaniem z serbskiego rynku. Łukoil zapewnia, że zaproponowana oferta jest częścią „optymalizacji działalności i sprzedaży detalicznej”, a na sprzedaż wystawiono tylko stacje od dawna nieużytkowane lub niedochodowe. Tym samym dementuje doniesienia o problemach w regionie, które miałyby być spowodowane nierozwiązanymi kwestiami majątkowymi z chorwacką spółką naftową Ina. (rast.rs, seebiz.eu)

 

17 maja 2012 r.

Słoweński Mercator dalej inwestuje w Serbii

Firma Merkator w roku 2012 zainwestuje w Serbii ponad 300 mln EUR, a największą inwestycją, której wartość wyniesie 12 mln EUR, będzie renowacja Mercator Centrum w Belgradzie. Merkator planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy zatrudnić w Serbii 250 nowych pracowników. Najważniejszymi inwestycjami są otwarcie pod koniec czerwca hipermarketu w Valjevie i hipermarketu w samym centrum serbskiej stolicy. Prezes Południowo-Wschodniej Grupy Merkator Stanka Čurović wyjawiła również dalsze plany firmy, które obejmują otwarcie w Serbii kolejnych obiektów, przypominając, że od początku roku 2002 Merkator zainwestował w Serbii ponad 500 mln EUR. (novosti.rs)

 

„Putevi Srbije”: koniec z płaceniem opłat autostradowych w późniejszym terminie

„Putevi Srbije” od 1. czerwca br. zniesie możliwości późniejszego uiszczenia opłaty za przejazd autostradą poprzez wypełnienie specjalnego formularza deklaracyjnego z powodu nadmiernego nadużywania go przez zmotoryzowanych. Każdego miesiąca „Putevi Srbije” zmuszone są domagać się zapłacenia opłaty drogą sądową w 5 tys. przypadków. Na wszystkich bramkach płatniczych od 1. czerwca zwiększona zostanie ochrona, obecna będzie również policja drogowa. (poslovnojutro.com)

 

16 maja 2012 r.

Wzrost wymiana handlowej pomiędzy Serbią i Czarnogórą

W ostatnim czasie wzrosła wymiana handlowa między Czarnogórą a Serbią, do czego przyczyniły się podpisane w Budvie trzy porozumienia. Dotyczyły one nieograniczonego handlu produktami spożywczymi, pogłębiania współpracy gospodarczej i usuwania barier na polu biznesowym. Z okazji otwarcia 79. Targów Rolniczych, które odbyły się 12 maja 2012 r. w Nowym Sadzie, czarnogórski Minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Tarzan Milošević korzystnie podsumował dotychczasową współpracę obydwu państw w zakresie wymiany handlowej oraz wyraził aprobatę dla jej dalszego rozwoju. Serbski Minister Rolnictwa Dušan Petrović w zacieśnianiu kontaktów gospodarczych z Czarnogórą upatruje szansę na wspólną politykę agrarną w ramach Unii Europejskiej. (minpolj.gov.me, portalanalitika.me)

 

Sytuacja na serbskim rynku kredytowym się pogarsza

Według danych Narodowego Banku Serbii (Narodna banka Srbije), niespłacane przez przedsiębiorców długi wobec banków sięgają prawie 13 mld EUR. Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz częściej zawierają umowy z bankami o kredyty hipoteczne – ich wartość wynosi prawie 150 mln EUR Dużym powodzeniem cieszą się również kredyty gotówkowe – zobowiązania w tym obszarze sięgają 100 mln EUR. Zadłużenia wśród użytkowników kart kredytowych wynoszą prawie 37 mln EUR. W roku 2011 sektor bankowy w Serbii osiągnął wyraźnie niższe wyniki finansowe w porównaniu do roku poprzedniego. Najsłabsze wyniki odnotowuje bank gospodarczy Agrobanka. (krediti.rs)

 

15 maja 2012 r.

Bankom hipotetycznym w Serbii grozi bankructwo

Aktywacja większej liczby kredytów hipotecznych w Serbii może doprowadzić do bankructwa banków i przedsiębiorstw. Z tego powodu długi wielu firm zostały zamrożone. Szacuje się, że obecnie pod bankowym zastawem znajduje się ok. 934 tys. nieruchomości, które obywatele, właściciele przedsiębiorstw wyznaczyli jako gwarancję dla spłaty kredytów. Straty Agrobanki wpłynęły na to, że po raz pierwszy od prawie dekady sektor bankowy w Serbii znalazł się na minusie. Agrobanka popadła w problemy, ponieważ udzielała pożyczek firmom, które nie były w stanie ich zwrócić. Teraz państwo stara się uratować ten krajowy bank, ale najpewniej jedynym dla niego ratunkiem będzie wyłożenie z budżetu państwowego ponad 200 mln EUR.(novimagazin.rs, seebiz.eu)

 

Zmiany w serbskim sektorze budowlanym

Członkowie Serbskiej Rady Społeczno-Gospodarczej (SES) wnioskują o powołanie odrębnego Ministerstwa Budownictwa, aby uchronić serbską gospodarkę przed recesją na rynku budowlanym i remontowym. Prezes SES Nebojša Atanacković zapowiedział działania mające na celu wprowadzenie zmian w ustawie o VAT oraz wsparcie dla lokalnych firm budowlanych. Branża budowlana, która wcześniej napędzała wzrost gospodarczy Serbii, znajduje się w chronicznym kryzysie. Ograniczenie inwestycji oraz rosnąca liczba inwestorów zagranicznych negatywnie wpływają na rozwój sektora budowlanego.Największą aktywność w sektorze budowlanym odnotowuje się w Belgradzie, stanowi 40,3% wszystkich planowanych inwestycji w Serbii. (tanjug.rs)

 

Przetarg na budowę autostrady Bela Palanka – Pirot do 24 maja br.

Termin składania ofert w przetargu na budowę odcinka Korytarza 10 od Čiflika k. Bele Palanke do Pirota, którego długość wynosi ok. 29 km, został przedłużony do 24 maja. Budowa tej części autostrady zostanie sfinansowana ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Termin wykonania drugiej części również przewidziany jest na 730 dni. Oferty dla obu etapów muszą być składane oddzielnie, a zamówienie zostanie zlecone oferentowi proponującemu najniższą cenę, jeżeli spełnia kryteria kwalifikacyjne. Wszystkie oferty muszą zawierać gwarancję 1,3 mln EUR dla pierwszego etapu oraz 2,5 mln EUR dla drugiego.(gradjevinarstvo.rs)

 

Chiński kapitał w Smederevie

Burmistrz Smedereva Predrag Umičević rozpoczął rozmowy z chińskimi przedsiębiorcami w imieniu samorządu oraz serbskich firm. W trakcie spotkań prezentowano nie tylko ofertę inwestycyjną miasta, ale również możliwości współpracy ze smederevskimi przedsiębiorstwami. Po serii spotkań i rozmów zapadły wstępne decyzje odnośnie kilku projektów inwestycyjnych: o możliwości budowy trzech fabryk, produkujących urządzenia chłodnicze, płytki oraz tekstylia. Władze lokalne chcą stworzyć ze Smedereva jeden z głównych ośrodków przemysłowych w północnej części Serbii i poprzez to doprowadzenie do zwiększenia zatrudnienia wśród miejscowej ludności oraz ustabilizowanie gospodarczej pozycji miasta. (seebiz.eu)

 

14 maja 2012 r.

Kraljevacki „Magnhrom” zmienia właściciela

Firma Magnohrom z Kraljeva jest bliska znalezienia nowego właściciela a jednocześnie poważnej modernizacji produkcji materiałów ogniotrwałych. Wskazują na to kilku miesięczne rozmowy prowadzone przez serbski rząd i przedstawicieli austriackiej grupy RHI AG, która ma w posiadaniu 33 fabryki na świecie i zaopatruje dużą część światowego rynku produkcji materiałów ogniotrwałych. Grupa RHI AG jest zainteresowana przejęciem zezwolenia na eksploatację kopalni magnezytu i dolomitu, która to znajduje się w rejonie Čačaku i Zlatiboru i należy do serbskiego „Magnohromu”. Austriacki przedsiębiorca do roku 2015 planuje zainwestować około 60 mln EUR i zatrudnić 400 pracowników. (politika.rs)

 

Serbskie koleje: Do Splitu za  37,5 EUR

Serbskie koleje ogłosiły, iż od 15 maja br. rozpocznie się sprzedaż biletów na pociąg „Jadran ekspres”, który od 15 czerwca do 1 września, raz w tygodniu, będzie kursował na linii Belgrad – Split – Belgrad, z postojami w Kninie i Perkoviciu. Pociąg będzie odjeżdżał z Belgradu każdego piątku o 15:16, a ze Splitu każdej soboty o 18:43. Bilet w jedną stronę w wagonach siedzących kosztuje 37,5 EUR, z miejscem leżącym 45 EUR. Za podróż w  kuszetce będzie trzeba zapłacić 50 EUR.  (novosti.rs)

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE