Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia: 15 lat współpracy z Unią Europejską
europa.rs
europa.rs

Serbia: 15 lat współpracy z Unią Europejską

Serbia obchodzi właśnie piętnastolecie nawiązania stosunków z Unią Europejską, a dokładnie pomocy rozwojowej ze strony UE. W ciągu tych 15 lat Serbia otrzymała 3 miliardy euro bezzwrotnej pomocy. Delegacja UE w Serbii przypomina przy tej okazji, że środki te zostały wykorzystane na pomoc w realizacji wielu reform co przełożyło się bezpośrednio na poprawę jakości życia Serbów.

- Odkąd w marcu 2001 roku ruszyły pierwsze projekty, Unia została największym partnerem i donatorem Serbii – mówi szef Delegacji UE w Serbii, Michael Davenport. Jego zdaniem Unia przez te wszystkie lata okazywała Serbii wsparcie w drodze do członkostwa oraz była solidarna także w trudnych dla Serbów momentach (takich, jak powodzie w 2014 roku, podczas których ze strony państw unijnych napłynęła szybka pomoc). Nawiązanie współpracy rozpoczęło się w 2001 roku, kiedy to ruszył projekt CARDS, który w 2006 roku został zastąpiony przez IPA a następnie IPA II.Michael Davenport przyznaje, że Serbia otrzymuje od UE największą pomoc spośród  państw Bałkanów Zachodnich, a także jest jednym z największych odbiorców pomocy unijnej w ogóle. Aktualnie w ramach współpracy Serbia – Unia realizowanych jest około 600 projektów.

Negocjacje akcesyjne Serbii rozpoczęły się w styczniu 2014 roku. W czerwcu najprawdopodobniej zostaną otwarte kolejne rozdziały – 23 i 24, a być może także rozdział o zamówieniach publicznych – zapowiada Tanja Miščević, szefowa zespołu negocjacyjnego. Jej zdaniem mówienie o walce z korupcją, czego dotyczy rozdział 23, jest ściśle powiązane z kwestią zamówień publicznych i należałoby tymi dwiema sprawami zająć się jednocześnie. Przyznała też, że Serbia oczekuje od Chorwacji, że ta podzieli się swoimi doświadczeniami z procesu negocjacji oraz przystąpienia do UE.

Źródła: tanjug.rs, europa.rs, b92.net, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE