Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Serbia: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

22 kwietnia 2012 r.

Serbski czosnek lepszy od chińskiego

W miniony piątek na targu w miejscowości Bačka Palanka serbski czosnek można było kupić na większości straganów. To krajowe warzywo łatwo poznać po tym, że jest mniejsze, bardziej soczyste i ostrzejsze od tych zagranicznych. Handlarze twierdzą, że popularność rodzimego czosnku utrzymuje się od wielu miesięcy i skutecznie wyparł on z rynku czosnek importowany z Chin. Mimo że cena krajowego czosnku jest prawie dwukrotnie wyższa od chińskiego, sprzedaje się on bardzo dobrze. W ostatnim czasie wiosenny czosnek sprzedawany jest w cenie od 300 do 600 RSD za kilogram, zależnie od jakości. Chiński czosnek kosztuje od 250 do 350 RSD. (b92.net)

 

21 kwietnia 2012 r.

Misja MFW z wizytą po wyborach

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przybędzie do Serbii zaraz po majowych wyborach, aby kontynuować negocjacje w sprawie odnowienia porozumienia. W ramach dorocznego posiedzenia MFW i Banku Światowego serbscy delegaci, wśród nich Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Goran Radosaljević oraz gubernator Narodowego Banku Serbii Dejan Šoškić, uczestniczyli w serii spotkań z oficjelami tychże organizacji oraz przedstawicielami Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), podczas których rozmawiano m.in. o technicznych aspektach porozumienia, serbskim długu publicznym i prognozach dot. wzrostu gospodarczego w Europie. Latem Bank Światowy ma przeznaczyć dla Serbii 100 mln USD na rzecz wsparcia reform, następnie w listopadzie kolejną pulę kredytu, tym razem 200 mln USD w związku z reformami przedsiębiorstw państwowych. (danas.rs, politika.rs, tanjug.rs)

 

20 kwietnia 2012 r.

Sogaz wchodzi na serbski rynek

Rosyjsko-serbska grupa ubezpieczeniowa Sogaz rozpocznie działalność na serbskim rynku pod koniec kwietnia br., a jej siedziba zostanie ulokowana w Nowym Sadzie.
Założycielami grupy są rosyjskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Przemysłu Gazowego Sogaz, z 51% udziałów, oraz serbski monopolista gazowy Srbijagas, z 49% udziałów. Grupa Sogaz otrzymała pozwolenie na działalność od Narodowego Banku Serbii w grudniu 2011 r. Jej kapitał założycielski wynosi 6 mln EUR; 2,9 mln EUR wyłożył Srbijagas, a pozostałą sumę Rosjanie. Grupa Sogaz będzie się zajmować wszystkimi rodzajami ubezpieczeń majątkowych, a jej działalność będzie zorientowana przede wszystkim na serbski sektor energetyczny, w tym na przemysł naftowy. Rosyjski Sogaz ściśle współpracuje z Gazpromem, który zdołał już przejąć kontrolę nad branżą paliwową w Serbii. Oprócz wspólnego towarzystwa ubezpieczeniowego, Rosjanie wraz z Srbijagas otworzą do końca bieżącego roku własny bank, a związane z tym formalności zostaną ukończone po majowych wyborach parlamentarnych w tym bałkańskim kraju. (beta.rs)

 

19 kwietnia 2012 r.

Wojwodina – przepis na przyciągnięcie inwestycji

Wojwodina znajduje się na czwartym miejscu spośród 110 europejskich regionów pod względem opłacalności inwestycji. Ponad 230 zagranicznych firm zainwestowało tam około 6,5 mld EUR. Infrastruktura i bliskość granic to nie jedyne powody inwestycji, przyciąga także ułatwiona procedura otrzymywania niezbędnych pozwoleń, informują inwestorzy. W Wojwodinie działa ponad 230 firm z zagranicy, które łącznie zainwestowały w tym regionie prawie 6,5 mld EUR i zatrudniły 63 tys. ludzi. W rankingu opłacalności inwestycji utworzonym przez „Financial Times” Wojwodina osiągnęła wysokie 4. miejsce. Szacuje się, że od czasu ukazania się tego podsumowania zainteresowanie inwestorów wzrosło. (poslovnojutro.com)

Wzrost cen i PKB w latach 2012-2013

W 2012 r. wzrost gospodarczy w Serbii wyniesie 0,5% przy jednoczesnym wzroście cen o 4,1%, natomiast w przyszłym roku można spodziewać się zwiększenia PKB do 3% i wzrostu cen o 4,3% – pokazuje najnowsza prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to najlepszy wynik na tle krajów byłej Jugosławii. Zwiększenie PKB Serbii będzie wynikiem spadku eksportu. (balkans.com, novosti.rs)

 

18 kwietnia 2012 r.

Przedstawicielstwo Serbskiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu

18 kwietnia w Zagrzebiu zostało otwarte przedstawicielstwo Serbskiej Izby Gospodarczej (PKS). Wedle PKS, wartość dóbr i usług wymienionych między państwami wyniosła w 2011 r. 933,6 mln USD, czyli o 26,7% więcej niż rok wcześniej. Serbski eksport do Chorwacji miał wartość 466,4 mln USD i był o 52% większy niż w roku poprzednim, a import z Chorwacji, który sięgnął 467,2 mld USD, wzrósł o 8,8%. Serbia eksportuje do Chorwacji metale i wyroby metalowe, produkty rolno-spożywcze, maszyny, urządzenia, produkty chemiczne, gumę, plastik, papier, energię elektryczną i meble. Z kolei Chorwacja eksportuje do Serbii produkty chemiczne i rolno-spożywcze, metale i wyroby metalowe, papierosy, konserwy. W Serbii działa ponad 200 chorwackich firm, natomiast serbskich firm działających w Chorwacji jest zaledwie 10. Dlatego też jednym z celów przedstawicielstwa będzie zachęcanie i wspieranie serbskich przedsiębiorców we wchodzeniu na chorwacki rynek. (seebiz.eu, vecernijlist.hr)

 

17 kwietnia 2012 r.

Serbska Organizacja Turystyczna na targach COTTM 2012

W dniach 18-20 kwietnia Serbska Organizacja Turystyczna po raz pierwszy zagości na międzynarodowych targach turystycznych COTTM (China Outbound Travel and Tourism Market) w Pekinie. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą turystyczną serbskich miast, wsi, i parków narodowych. Będzie to dobra okazja do promocji agroturystyki, campingów i aktywnego wypoczynku. Specjalnie na tę okazję opracowano broszurę promocyjną w języku chińskim. Chińscy turyści wybierający się do Europy zwykle decydują się na wizytę w kilku sąsiedzkich krajach regionu, dlatego podczas COTTM Serbska Organizacja Turystyczna postanowiła połączyć swoje siły ze swoim czarnogórskim odpowiednikiem. (balkans.com)

 

16 kwietnia 2012 r.

Jagodina oferuje inwestorom 34 ha działek budowlanych

Ogłoszono otwarty konkurs na dzierżawę działek budowlanych w dzielnicy przemysłowej Jagodiny. Inwestorom oferuje się ok. 34 ha ziemi, która jest w pełni wyposażona w infrastrukturę, a wielkość działki określa zainteresowany inwestor. Grunty wydzierżawiane zostają na 99 lat bez opłat, pod warunkiem, że inwestor wybuduje obiekt przemysłowy, który musi rozpocząć produkcję najpóźniej 2 lata od daty umowy najmu. Inwestor jest zobowiązany zatrudnić co najmniej 23 pracowników w przeliczeniu na hektar i to z okręgu Jagodiny.  (gradjevinarstvo.com)

 

Nowy sklep Apple w Belgradzie

Podczas gdy Serbowie czekają, aż Apple oficjalnie i bezpośrednio wejdzie na serbski rynek, w Belgradzie otwarto kolejny autoryzowany sklep ze sprzętem tej firmy. „Macola 2”, zlokalizowana w pobliżu centrum handlowego Merkator, to miejsce o dużej powierzchni wystawowej, gdzie klienci będą mogli testować nowe urządzenia oraz brać udział w pokazach i akcjach promocyjnych. Wykonawcą nowego obiektu jest firma YU Epicentar. Do tej pory największy i najlepiej wyposażony sklep tego typu znajduje się przy ul. Mihaila Pupina 165 w Belgradzie. (b92.net)

 

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE