Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 16 – 22 lipca 2012 r.

Serbia: 16 – 22 lipca 2012 r.

Serbia członkiem WTO w 2013 r.

Bojana Todorović, asystentka Ministra Gospodarki i Rozwoju Regionalnego, zapowiedziała, że Serbia zostanie członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO) w pierwszej połowie 2013 roku. Według rocznego raportu WTO, Serbia spełniła większość wymagań związanych z członkostwem w Światowej Organizacji Handlu. Zdaniem ekspertów przystąpienie do WTO zwiększy zainteresowanie zagranicznych inwestorów serbskim rynkiem, co w efekcie przyspieszy jego modernizację.

 

EBOiR przekaże środki na kredytowanie MŚP

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) przyznał Erste Bankowi linię kredytową w wysokości 10 mln EUR na finansowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pożyczka ta, przyznana w ramach wsparcia dla sektora prywatnego na Bałkanach Zachodnich, ma pomóc przedsiębiorstwom w otrzymaniu krótko-, średnio- i długoterminowych kredytów. Od początku swojej działalności EBOiR zainwestował ponad 3 mln EUR w różnych sektorach gospodarki w Serbii.

 

Konkurs „Przedsiębiorca roku” Ernst & Young po raz pierwszy w Serbii

Serbscy przedsiębiorcy w tym roku po raz pierwszy zawalczą o tytuł „Przedsiębiorcy Roku” w prestiżowym konkursie międzynarodowego koncernu doradczo-audytorskiego Ernst & Young. Wydarzenie to, w pierwszej kolejności rozgrywane na szczeblu krajowym, jest dla biznesmenów niebywałą okazją do promocji. Podczas międzynarodowego finału, który co roku odbywa się w Monte Carlo, zwycięzca serbskiej edycji będzie mógł stanąć ramię w ramię z najlepszymi przedsiębiorcami z ponad pięćdziesięciu krajów.

 

Prace nad serbską nitką South Stream w toku

Przygotowania do budowy serbskiego odcinka South Stream zostaną zakończone w październiku, a prace konstrukcyjne ruszą już w grudniu, poinformowała w Belgradzie prezydenta Tomislava Nikolicia rosyjska delegacja, której przewodniczył doradca dyrektora generalnego Gazprom Neft Dimitrij Malishev. Serbska nitka Gazociągu Południowego liczyć będzie 411 km, a w jej budowę zainwestowanych zostanie 1,9 mld EUR. Ochrzczona w Serbii najwyższym interesem kraju, jest centralnym punktem porozumienia energetycznego zawartego przez Belgrad i Moskwę, które przewidywało ponadto uprzednią sprzedaż pakietu większościowego serbskiej spółki naftowej NIS (Naftna Industrija Srbije) Gazprom Neft, co uczyniono w 2011 r.

 

Rosyjski Sbierbank celuje w serbski rynek

Największy rosyjski bank Sbierbank we wrześniu planuje wejść na serbski rynek, zapowiedział wiceprezes banku Sergiej Gorkov. Sbierbank sfinalizował już przejęcie Folks banku, który należy do austriackiej grupy bankowej. Do przejętego przez Rosjan austriackiego banku należy sieć dziewięciu małych banków znajdujących się m.in. w Serbii. Sbierbank w jest naj­więk­szym ban­kiem w Rosji o ak­ty­wach 318 mld USD. (tanjug.rs)

 

Delegacja Naftne Industrije Srbije w Brukseli

Przedstawiciele serbskiej spółki naftowej NIS (Naftna Industrija Srbije) złożyli 19 lipca wizytę w Brukseli, gdzie zapoznali unijnych urzędników z planami inwestycyjnymi przedsiębiorstwa na najbliższe lata. Rozmowy dwustronne dotyczyły także dostosowywaniu NIS do standardów europejskich w zakresie energetyki i ochrony środowiska. Dyrektor generalny spółki Kiril Kravchenko zapowiedział, że wraz z rozwojem integracji Serbii z UE, NIS będzie dążyć do intensyfikacji współpracy energetycznej z Brukselą i z państwami członkowskimi, będącymi miejscami atrakcyjnymi dla przedsiębiorstwa z punktu widzenia biznesowego.

 

Srbijagas przejmuje zakład Azotara

Zakład chemiczny „Azotara” formalnie przechodzi do spółki gazowej „Srbijagas”. Dyrektor generalny serbskiej spółki „Srbijagas” Dušan Bajatović zapowiedział, że restrukturyzacja zakładu wyniesie 80 mln EUR. W planach zakładu jest zwiększenie produkcji przy udziale niemieckich inwestorów. (alo.rs)

 

FAS zwiększa produkcję od listopada

Dyrektor serbskiego oddziału Fiata, Antonio Cesare Ferrara zapowiedział, że od listopada zostanie zwiększona dzienna produkcja modelu 500L do 550 samochodów. W połowie przyszłego roku rozpocznie się produkcja powiększonego modelu 500L wyposażonego w siedem foteli. W związku z czym liczba 1 700 pracowników zostanie zwiększona do 2 500 zatrudnionych. Do tej pory inwestycje w Kragujevcu wyniosły 50 mld EUR, z czego 350 mln EUR zostało przeznaczonych na pełną renowację fabryki oraz 700 mln EUR na zakup nowego sprzętu. (pravda.rs)

 

Produkcja siedzeń samochodowych w Jagodinie

Włoska spółka „Grupa Aundi” uruchomi nowy zakład produkcji siedzeń samochodowych na terenie miasta Jagodina. Początkowo wartość inwestycji wyniesie 1 mln EUR i będzie zatrudniać 50 pracowników, wraz z zwiększeniem produkcji samochodów w fabryce Fiata spółka planuje rozszerzenie działalności. Umowa z włoską spółką zostanie podpisana w ciągu najbliższych 15 dni. Władze miasta będą ubiegać się o dotacje na pracownika ze środków Serbskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Eksportu (SIEPA). (rts.rs)

 

Badania nad złożami litu i boru na terenie Serbii

Kanadyjska firma „Ultra litium” (Ultra Lithium) rozpoczęła badania geologiczne w poszukiwaniu litu i boru w Serbii. Ocenia się, że Serbia dysponuję 20% światowych rezerw litu, minerału, który wykorzystuje się w bateriach i w napędach elektrycznych. Firma otrzymała pozwolenia na badania na terenie 643 km² na terenie Koceljeva, Trnavy, Valjeva, Preljina, Kaguljevca i Balce. Firma będzie prowadzić interdyscyplinarny program badawczy obejmujący geologiczne i geochemiczne badania terenu. (politika.rs)

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE