Home / Bałkany / Serbia / Serbia: 16 500 osób ubiegało się o azyl w 2014 roku
izbeglice

Serbia: 16 500 osób ubiegało się o azyl w 2014 roku

W minionym roku aż około 16.500 osób ubiegało się o azyl w Serbii, co stanowi liczbę dwukrotnie wyższą niż w 2013, wynika z danych Kancelarii ds. uchodźców i migracji.

Spośród ponad 16 tysięcy osób, które ubiegały się w ubiegłym roku o azyl w Serbii, aż 3400 zrobiło to w grudniu. Rok wcześniej takich osób było zaledwie 600. Najwięcej imigrantów pochodzi z Syrii i Afganistanu. Na konferencji prasowej Vladimir Cucić, szef kancelarii, zauważył, że dla większości uchodźców Serbia jest krajem tranzytowym, i jedynie niewielki procent z nich przejdzie wszystkie procedury w tym kraju, a jeszcze mniej w Serbii zostanie. W 2014 roku było to zaledwie 7 osób.

W całym kraju znajduje się 5 ośrodków dla uchodźców, w których łącznie może się zmieścić w jednym momencie 770 osób, co zdaniem Cucicia jest wystarczające. Zeszłoroczna ilość uchodźców nie przekracza możliwości Serbii. Szef Kancelarii ds. uchodźców i migracji podkreślił, że jest ona i tak mniejsza niż w innych krajach regionu, np. w Bułgarii, Grecji czy Turcji.

Źródła: tanjug.rs, rtv.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE