Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 17 – 23 września 2012

Serbia: 17 – 23 września 2012

Ponowne obniżenie ratingu Serbii

Największa agencja ratingowa świata Dun & Bradstreet zmniejszyła do minimum rating Serbii. Głównymi powodami zmniejszenia ratingu jest spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz rosnący deficyt budżetowy. Według Dun & Bradstreet, krajom, którym grozi najszybsze obniżenie ratingów są Rosja, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Ukraina. (novosti.rs)

 

Zadłużenie zagraniczne wynosi 24,09 mld EUR

Zadłużenie zagraniczne Serbii w tym roku wynosi 24,09 mld EUR, wynika z szacunków Izby Gospodarczej Serbii. Największa część zadłużenia zagranicznego  przypadająca do spłaty w 2012 r. to zadłużenie sektora przedsiębiorstw. (telegraf.rs)

 

Wsparcie japońskiej dyplomacji dla rządu

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivan Mrkić spotkał się z wiceszefem japońskiej dyplomacji Ryuji Yamane, podczas spotkania obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowej współpracy. Porozumiano się także w sprawie kontynuowania i rozwijania dalszej współpracy, zwłaszcza w zakresie gospodarki. Yamane zadeklarował, że jego kraj nie zamierza rezygnować z udzielanej Serbii pomocy rozwojowej i wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do zwiększenia zatrudnienia i poprawy sytuacji gospodarczej w kraju.

 

Rozszerzenie współpracy gospodarczej z Kanadą

Kanada widzi w Serbii strategicznego partnera gospodarczego. Ivica Dačić przewiduje wzmocnienie powiązań gospodarczych pomiędzy obu krajami i podkreślił możliwość współpracy w dziedzinie górnictwa, energetyki, infrastruktury i rolnictwa (rts.rs)

 

Otwarcie elektrowni wodnej

Zorana Mihajlović, Minister Energetyki, Rozwoju i Ochrony Środowiska, otworzyła minielektrownie wodną w gimnie Crna Trava. Moc elektrowni wynosi 2,5 MW a roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 10 mln kWh. (pressonline.rs)

 

Agrokor zainwestował w Serbii ponad 450 mln EUR

Chorwacka spółka Agrokor w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowała w Serbii ponad 450 mln EUR, wynika z raportu spółki. W Serbii spółka zatrudnia 6 500 pracowników i jest jedną z największych firm w regionie. Przewiduje się, że do końca roku spółka osiągnie 800 mln EUR zysku. (telegraf.rs)

 

Ruszyła oficjalna sprzedaż nowego Fiat 500L

Spółka Fiat Automobil Srbija (FAS) rozpoczęła sprzedaż nowego modelu Fiata 500L. Cena samochodu waha się od 13 490 do 18 690 EUR. Nowy model jest wspólnym przedsięwzięciem Serbii i włoskiego Fiata. Państwo posiada 33% udział w fabryce FAS w Kragujevacu. (mondo.rs)

 

Potencjał belgradzkiego lotniska

Lotnisko im. Nikoli Tesli w Belgradzie osiągnęło w mijającym sezonie letnim rekord w ruchu pasażerskim. W lipcu i sierpniu lotnisko obsłużyło ponad 820 tys. pasażerów, a rekordowy okazał się jeden z sierpniowych dni, kiedy obsłużono ich aż 16 tys. Do wzrostu atrakcyjności belgradzkiego lotniska ma się przyczynić przyciągnięcie nowych, tanich linii lotniczych.

 

Przeszłość ma wciąż wpływ na sytuację gospodarczą krajów byłej Jugosławii

Wydarzenia wojenne wciąż odciskają piętno na obecnej sytuacji gospodarczej krajów regionu. Serbia ma trudności z niską aktywnością kredytową, oraz ma problem ze spadkiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, podobnie jak pozostałe państwa byłej Jugosławii. Prezes Chorwackiego Stowarzyszenia Ekonomistów Ljubo Jurčić  twierdzi, że chorwacka i serbska gospodarka nie wróciły jeszcze do równowagi po działaniach wojennych, a inwestorzy zagraniczni nie budują nowych obiektów, tylko kupują już istniejące.

 

Bałkany zostają w tyle pod względem rozwoju technologicznego

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), we wrześniu 2012 r., którego tematem była dostępność najnowszych osiągnięć i urządzeń technologicznych w krajach na całym świecie, Serbia zajęła 127. miejsce, a za nią w rankingu znalazły się tylko nierozwinięte kraje afrykańskie. Rezultaty badań pokazują, że w większości krajów regionu mieszkańcy nie mają możliwości śledzenia najnowszych trendów technologicznych oraz korzystania z zaawansowanej technologii.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE